Dr. TikTok miatt kamubeteg a fiatalok egy része
Dr. Google után Dr. TikTok borzolhatja a valódi egészségügyi szakemberek kedélyeit újabban, legalábbis erre lehet következtetni annak a kutatásnak az eredményeiből, melyet nemrég hozott nyilvánosságra az média- és hírközlési területért felelős Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
A szervezet még augusztusban tette közzé az ún. Online mentális egészségműveltség és sebezhetőség című nem reprezentatív kutatás eredményeit, amiben 127 középiskolás és egyetemista és középiskolás fiatalon végeztek el egy érdekes kísérletet:
A résztvevőknek értékelniük kellett egy "TikTok-szerű" videót, ahol egy influencer egy mentális betegség, az úgynevezett virtuális identitás disszociációs zavar (VIDZ) tüneteiről beszélt.
A fiatalok közel fele azonosítani tudta magán vagy ismerősein a betegség tüneteit, annak ellenére, hogy
Semmiféle olyan mentális betegség nem létezik, hogy virtuális identitás disszociációs zavar, illetve az arról beszélő influencer is teljesen kamu volt.
A tanulmány szerint a résztvevőket elsősorban a megismert információk kritikátlan elfogadása vezette álbetegségtudatra, de az sem volt ritka, hogy bizonyos szakértői külsőségekre támaszkodtak – ilyenkor az egyén a megismert információk ellenőrzésénél egyszerűbbnek látja meggyőzni magát, hogy a szakértőnek látszó forrás, például egy szakorvosnak beállított tiktokker igazat mond, hiszen „szakavatott” ember.