Ókori latin szövegeket rekonstruál a DeepMind új modellje
Aeneas (Aineiasz) néven új, nyílt forráskódú mesterséges intelligencia modellt adott át a kutatók számára a Google DeepMind csapata - a modell célja kifejezetten az ókori latin feliratok helyreállítása, megfejtése, kontextusba helyezése, akár akkor is, ha azok jelentős mértékben sérültek, olvashatatlanná váltak.
Bár a rómaiak rendkívül bőséges írásos emlékkel látták el az utókort, a fennmaradt szövegek értelmezését, olvasását nagy mértékben megnehezíti, hogy többségük töredezett illetve megrongálódott. Az Aeneas az alkotók szerint képes ezeket a hiányzó részeket rekonstruálni, még akkor is, ha a ismeretlen hosszúságúak a kihagyások.
A rendszer egyik fő ütőkártyája, hogy gyorsan képes azonosítani a hasonló szövegeket azok szóhasználata, kontextusa és a régió alapján, emellett multimodális elemzésre is képes, azaz nem csak szöveges, hanem vizuális információkat is tud együttesen feldolgozni, vizsgálni - utóbbi leginkább a szöveg származási helyét és a történelmi kontextus pontosabb meghatározásában lehet hasznos a kutatók számára.
A DeepMind az ókori görög szövegek rekonstrukciójára is létrehozott korábban egy modellt, melyet az Aeneas megjelenésével továbbfejlesztettek, így a szakemberek szerint az Ithaca-nak nevezett modell is fejlettebb kontextuális és helyreállítási képességekkel rendelkezik mostantól.