:

Szerző: Koi Tamás

2024. augusztus 8. 14:32

Tovább gyúr az 5G-s lefedettségre a Telekom

A nyáron is gőzerővel zajlanak a mobilszolgáltatók modernizációs projektjei - a Telekom eközben az 5G-s hálózati lefedettséget is folyamatosan fejleszti, igaz, ebből a felhasználók csak egy részének jut valós, kézzelfogható előny.

Tegnap ismertette negyedéves üzleti eredményeit a Magyar Telekom, mely szokásához híven a hálózatmodernizációs folyamat (legyen szó vezetékes- vagy mobilhálózatról) aktuális állapotáról is közzétett információkat.

A piacvezető mobilszolgáltató így többek között bejelentette, hogy a mobilhálózat korszerűsítési folyamata jelenleg 87%-os szinten áll - ez elsősorban a tornyokon lévő rádiós eszközök cseréjét és frissítését jelenti, mely a modernizált állomások körzetében nagyobb kapacitású rádiós réteget eredményez, jellemzően 4G mellett immár 5G technológiával.

t_5g

HP Wolf Pro Security: Láthatatlan védelmi réteg a hibrid munka korában (x)

A kibertámadások 94 százaléka egy e-maillel kezdődik, ezért kiemelten fontos a végpontvédelem, főleg ha több alkalmazott is távolról dolgozik.

HP Wolf Pro Security: Láthatatlan védelmi réteg a hibrid munka korában (x) A kibertámadások 94 százaléka egy e-maillel kezdődik, ezért kiemelten fontos a végpontvédelem, főleg ha több alkalmazott is távolról dolgozik.

A szolgáltató egyben azt is közölte, hogy a második negyedév végére immár a lakosság 70%-át fedi le 5G-képes mobilhálózattal (kültéri lakossági lefedettség).

Bár a cég ezt ezúttal külön nem emelte ki, fontos, hogy ennek a lefedettségi aránynak ténylegesen csak egy kis részén (ahol a szolgáltató a 3,6 GHz-es frekvenciasávot használja jelátvitelre) jelenik meg a jelentős kapacitástöbblet, azokon a területeken, ahol 700 vagy 2100 MHz-es vivőkön működik az 5G-szolgáltatás, a valós felhasználói élmény nem feltétlenül különbözik számottevően a 4G-től.

A Telekom egyébként 2026-ra vállalta, hogy a lakossági kültéri 5G-s lefedettséget 99%-ra bővíti, a Balaton körül pedig már idén nyáron 90% feletti volt ez az érték.

A mobilhálózatok mellett folyamatosan zajlik a vezetékes infrastruktúra fejlesztése is, így a szolgáltató a második negyedévben 43 ezer új gigabit-képes lefedési pontot épített ki, ezzel a cég hálózata összesen valamivel több mint 3,8 millió gigabites elérési pontra terjed ki.

Sokszor nem is egyértelmű, hogy hol is csúszott félre a projekt. A felhőbe migrálás kihívásairól, migrációs stratégiákról szól az AWS szeptember 20-i konferenciája, ahol nemzetközi AWS szakemberek, és esettanulmányok várják az érdeklődőket!

a címlapról