Jövőre büntetnék az internetes agressziót
Az "internetes agresszió" visszaszorítását reméli a kormány egy új törvényjavaslattól, melyet ha kétharmados többséggel megszavaz az országgyűlés, akár börtönbüntetést is kaphat az, aki például egy kommentben másnak a halálát vagy szenvedését kívánja.
Egy készülőben lévő jogszabály révén gondoskodna a kormány arról, hogy csökkenjen azoknak az interneten elburjánzó agresszív megnyilvánulások száma, melyeknél a kommentelő valójában visszaél a szólás- és véleménynyilvánítási szabadságával. Az "internetes agresszió visszaszorításáról" szóló törvényjavaslatot ma nyújtották be az országgyűlés igazságügyi bizottsága elé, melyet ha az országgyűlés kétharmados többséggel megszavaz, legkorábban 2025. január 1-jén léphet hatályba.
A javaslat szerint - melyet a Telex idéz - vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel lesz büntetendő az, aki nagy nyilvánosság előtt kommentben olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, ami beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos, halált okozó, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki.
Az indoklás szerint ez nemcsak személyek, hanem embercsoportok, közösségek elleni agresszív megnyilvánulásokra is vonatkozik. Ilyen, már közzétett kommenteket, tartalmakat lájkolni ugyanakkor önmagában nem lenne szabálysértés.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Az indoklás alapján a jogalkotó ezzel egyértelműen állást foglal amellett, hogy a gyűlölködő, más személy erőszakos halálát kívánó közlésem nem tartoznak a véleménynyilvánítás során megengedhető közlési formák közé.
A javaslat ismételten felveti az internetes sajtótermékek, internetes platformok felelősségét, így ha egy weboldal például kommentelési lehetőséget biztosít az olvasóknak a cikkek alatt, ez esetben köteles szabályzatot alkotni és hatékony megoldás alkalmazni a jogellenes vagy káros, különösen a gyűlöletkeltő, emberi méltóságot sértó hozzászólásokkal szemben.
A hatékony szabályzatokról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szervezete, a Médiatanács tesz majd közzé ajánlást, a jogszabálynak való megfelelőség ellenőrzését pedig hatósági hatáskörében eljárva az NMHH végzi majd.