Még soha nem volt ennyire padlón a morál a Microsoftnál
Csak idén 15 ezer munkavállalónak tervez felmondani a Microsoft, mely jelen pillanatban a világ második legértékesebb, tőzsdén jegyzett cége és minden negyedévben rekord eredményeket szállít. A helyzet egyre frusztráltabbá teszi a kollektívát, amit a menedzsment is érez, Satya Nadella ezért üzent a dolgozóknak.
Szoftvergyárból "intelligencia-motorrá" kíván válni a Microsoft a következő időszakban, ami fokozatos átalakításokhoz vezethet a vállalati struktúrában, nem utolsósorban pedig rengeteg pénzt emészt fel - korábbi hírek szerint a redmondi cég csak idén 80 milliárd dollárt fog költeni AI-adatközponti fejlesztésekre.
Abban pedig senkinek ne legyenek kétségei, hogy az átalakítások és a drasztikusan megugró beruházási költségek egy irányba mutatnak: a munkaerő racionalizálása, vagyis többnyire az elbocsátások felé.
A vállalat már korábban világossá tette, hogy csak idén 15 ezer munkavállalójától kíván megválni (ebből 9 ezer dolgozót júliusban küldenek el), miközben a cég pénzügyi szempontból valósággal szárnyal, a befektetők pedig igazán elégedettek lehetnek, hiszen a társaság papírjainak árfolyama július 9-én áttörte a lélektani 500 dolláros határt.
Az idei leépítések belsős források szerint alapvetően azt a mintát követik, amit a Microsoft eddig is előszeretettel alkalmazott, azaz a redmondi kasza sokszor teljesen találomra leng, ami azt eredményezi, hogy pozíciótól és akár teljesítménytől függetlenül senki nem lehet biztos abban, hogy másnap is lesz állása a cégnél.
Ez a gyakorlat érezhetően egyre frusztráltabbá teszi az alkalmazottakat, a morál pedig állítólag soha nem volt még olyan rossz a szervezetnél, mint most. Pedig Satya Nadella kinevezését követően a Microsoft ígéretes felívelési pályába kezdett, a cég újra menővé vált, ott dolgozni pedig újra egyfajta presztízst jelentett az alkalmazottaknak.
A most mégis padlón lévő morálról szóló beszámolók hatására a cég vezérigazgatója, Satya Nadella a vállalat dolgozóinak szánt, publikus üzenetben többek között a személyes teherről írt, illetve az "eredményesség paradoxonaként" hivatkozott a leépítésekkel párhuzamos növekedésről szóló ellentmondásokra.
Nadella a személyes hangvételű memóban az ilyenkor szokásos lózungokat ismételve kiemelte, hogy a leépítésekkel kapcsolatos döntéseket mindig nehéz meghozni, illetve az elbocsátott kollégák munkájáért rendkívül hálás. Hozzátette ugyanakkor, hogy a növekedés sosem lineáris, sokkal inkább dinamikus és olykor disszonáns, egyben mindig lehetőséget biztosít az átalakulásra, a fejlődésre.
A vállalat vezérigazgatója a mostani AI-bummot a '90-es évek PC-forradalmához hasonlította jelentőségében, egyben hangsúlyozva, hogy az akkori időszakhoz képest a jelenlegi is egy rendkívül dinamikus, kihívásokkal teli korszak.
Bár Nadella memója egyfajta önreflexiónak is felfogható, kérdéses, hogy mennyire elegendő ez a dolgozók megnyugtatásához, különösen annak fényében, hogy maga a vezérigazgató is elismerte, hogy az iparág számára a mostani egy jelentős, bizonytalanságokkal teli korszak.
A Microsoft jövő hét közepén teszi közzé a negyedik üzleti negyedév pénzügyi eredményeiről szóló beszámolóját.