:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2025. május 5. 11:27

Nem hagyja magát az Apple a vámháborúban

Az Apple negyedéves eredményei nem túl fényesek, és bár a vámok hatásait egyelőre nem érzi meg, a következő időszakban ez már nem feltétlen lesz így, jelentősen nőhetnek a gyártási költségek. Az sincs kizárva, hogy a jövőben az iPhone-ok bevezetésének menetrendje is változik.

Az Apple csütörtökön közzétette második pénzügyi negyedévének eredményeit, mellyel részben igen, részben nem sikerült hozni az elemzők várakozásait. A társaság összességében 24,78 milliárd dolláros nettó bevételt jelentett az egy évvel korábbi 23,64 milliárd dollárral szemben. A szolgáltatásokból származó bevételek, tehát a különféle előfizetéseket, a fitneszeszközökhöz fűződő szolgáltatásokat és a iCloud bevételeket összefogó Services üzletág 26,65 milliárd dolláros bevételt hozott, ami 11,65%-os éves növekedést jelent, mégis elmarad az elemzők várakozásaitól, és kisebb mértékű a tavalyi azonos időszakban jelentett 14,2 százalékos mértéknél.

A cég legfontosabb termékcsaládja, az iPhone a becslések szerint 46,84 milliárd dollárt generált, de az eladásokat csak alig 2 százalékkal sikerült növelni éves viszonylatban. Ebben szerepet játszhatott, hogy a tavaly nyáron bejelentett AI-funkciók egy részének bevezetését a következő évre halasztották, ami egyes elemzők szerint csökkentette a legújabb modellek vonzerejét. A hardverek összességében mégis jól teljesítettek: a Mac eladások közel 7%-kal, az iPad eladások pedig 15%-kal nőttek éves szinten, amit a márciusban bemutatott új, középkategóriás iPad Air és MacBook Air hajthatott. A viselhető eszközöket, tehát az Apple Watch, az AirPods és más kiegészítők magába foglaló részleg 5%-kal esett vissza.

appleiphone

USA Tech Hub: ahonnan a passzátszél fúj

Minden, ami a technológiai szektorban történik, jellemzően az USA-ból indul.

USA Tech Hub: ahonnan a passzátszél fúj Minden, ami a technológiai szektorban történik, jellemzően az USA-ból indul.

A kínai értékesítés 16 milliárd dollárra csökkent az előző év azonos időszakához képest, de az Apple legnagyobb piacának számító Egyesült Államokban, ahol a fogyasztói kereslet a vámok bevezetése előtt megugrott, közel 8%-kal nőttek az eladások.

Tim Cook az eredményközléssel együtt megosztotta a korai észrevételeket is a vámok üzleti tevékenységre gyakorolt hatásáról. A vezető szerint az Apple-t csak „korlátozott mértékben” érintették az intézkedések a márciussal végződő negyedévben, ami az ellátási lánc optimalizáltságának köszönhető. A cupertinói cég több mint két évtizede a teljes gyártás-ellátási tevékenységét Kínába helyezte ki, de rohamtempóban áll rá az ellátási lánc diverzifikációjára, melyet elsősorban Donald Trump amerikai elnök kínai importot sújtó büntetővámai hajtanak meg.

Az indiai gyártótevékenység az évek során egyébként is egyre hangsúlyosabbá vált a cég stratégiájában. A márciusban véget ért 2025-ös üzleti évben egyes becslések szerint már 22 milliárd dollárnyi iPhone készülhetett az országban, ami nagyjából 60%-os éves növekedésnek felel meg. Így kijelenthető, hogy mostanra minden ötödik iPhone Indiában készül.

A júniussal záródó aktuális negyedévet illetően a vállalat a bevétel alacsony, leginkább egyszámjegyű növekedésére számít. A becslések alapján a vámok 900 millió dollárral növelhetik meg a negyedéves költségeket, feltéve, ha a döntéshozók a későbbiekben nem jelentenek be jelentősebb változásokat.

Új időszámítás


Az eredményjelentés után pár nappal a The Information megszellőztette, hogy értesülései szerint a vállalat szakítani kíván eddigi hagyományaival, és teljesen újragondolná az iPhone-termékcsalád frissítési ciklusát. A cég rendszerint ősszel dobja piacra a legújabb modelleket, jövőre azonban ez változhat. A lap informátorai szerint a későbbiekben elképzelhető, hogy az eddigi egy bemutató alkalmával bemutatkozó aktuális termékpaletta bevezetését őszre és tavaszra válhat szét. Ősszel csak a felsőkategóriás iPhone 18 Pro és Pro Max modellek érkezhetnek, míg az iPhone 18 alapmodell állítólag csak a következő tavasszal érkezne, az iPhone 16e utódjával együtt. A jövőre debütáló Pro modellek mellett mutatkozhat be egyben az első hajtogatható iPhone.

A menetrend megváltoztatása az androidos versenytársak működésére is hatással lehet, lévén arra kényszerítheti a mobilgyártókat, hogy módosítsák saját frissítési ciklusaikat, ezáltal pedig az egész piacon változhatnak a viszonyok. Amennyiben az Apple tényleg két szezonra osztja fel az aktuális iPhone-generáció bevezetését, egyben több figyelmet is követelhet magának, és több ideig élvezheti a reflektorfényt.

a címlapról