:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2024. január 3. 10:10

Új nevet kapott a mobilos Edge böngésző

A Microsoft böngészőjének asztali változata sosem volt ennyire népszerű, közben pedig frissült a mobilapp neve is, tükrözve a cég MI-vel kapcsolatos ambícióit.

Frissült az iOS és Android rendszerekre szánt Microsoft Edge böngésző mobilalkalmazásának neve a digitális áruházakban, mostantól a hosszabb, a jövőbeli irányt jobban jelző „Microsoft Edge: AI browser” néven kell keresni az appot. A böngésző általános funkcionalitása lényegében nem változott, az átnevezés egy szélesebb körű stratégia része, amivel a redmondi szoftvercég a szolgáltatások brandjén keresztül is szeretné egyértelműsíteni, hogy valamennyi termékének szerves részévé válik a későbbiekben a mesterséges intelligencia.

Az App Store-ban olvasható leírás szerint a mobilos böngésző a GPT-4 nagy nyelvi modellen alapuló Copilot integrációjával további képességekre tett szert: a felhasználó többek közt kérdéseket tehet fel, finomíthatja a kereséseit, összegzéseket kérhet megnyitott cikkekhez, vagy képeket generálhat a Dall-E 3 modellnek köszönhetően. A dedikált Copilot-gombbal egyes MI-funkciók képesek dolgozni a képernyőn megjelenő tartalommal, például a megnyitott cikkekkel.

A Microsoft nemrég a Bing Chat márkanévvel felhagyva csevegőszolgáltatását is átnevezte Copilotra,  ezzel együtt a chatbotot használhatóvá tette a copilot.microsoft.com dedikált domain alatt, amely speciális csevegési felületet biztosít Microsoft Edge vagy Chrome böngészőn keresztül. Az átnevezéssel a Bing Chat hivatalosan is a „Copilot” brand alá került, így a böngésző átnevezése sem olyan meglepő.

edge

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A redmondi cég pár napja a 2023-as év végének apropójából megosztott pár érdekesebb statisztikát is az Edge-ről, többek közt, hogy a felhasználók eddig több mint 1,9 milliárd csevegést bonyolítottak le a Copilottal, és több mint 1,8 milliárd generált képet hoztak létre a böngészőn belül.

 Mindeközben a Statcounter decemberi adatai szerint a böngésző történetében első alkalommal fordult elő, hogy piaci részesedése megközelítette a 12 százalékot az asztali böngészők piacán. Az Edge a harmadik helyről a második helyre lépett a legnépszerűbb böngészők listáján azzal, hogy 11,23 százalékról 11,9 százalékra sikerült növelnie részesedését. A Safari 13,3 százalékról esett 8,96 százalékra, ezzel pedig közelebb került a 7,62 százalékot birtokló Firefoxhoz.

Mondani sem kell, hogy az asztali számítógépeket használók legnagyobb része a Google Chrome-ot választja, a keresőcég böngészője továbbra is nagy fölénnyel, 65,23 százalékos részesedéssel uralja a piacot. A Microsoft Edge iPhone-on és Androidon persze közel sincs a versenytárskhoz, a Statcounter szerint az Edge mobilpiaci részesedése körülbelül 0,24 százalék.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának negyedik, december 12-i állomásán.

a címlapról