Humanitárius segély lett az eSIM-ekből a Gázai övezetben
A hétvégén kezdődő izraeli szárazföldi offenzíva részeként gyakorlatilag lekapcsolták a Gázai övezet minden publikus kommunikációs csatornáját, így a zónában élők, illetve az ott működő humanitárius szervezetek képtelenek kapcsolatot teremteni egymással és a külvilággal. Ebben a helyzetben a kommunikáció szinte egytelen lehetőségét az izraeli mobilhálózatok nyújtják.
A hétvégén szinte teljesen elhallgattak a civil kommunikációs hálózatok a Gázai övezetben az izraeli szárazföldi erők támadásával összhangban, így az ott élők és dolgozók sem egymással, sem a külvilággal nem, vagy csak rendkívül nehezen tudnak kapcsolatot teremteni (mobil)telefonon vagy interneten keresztül.
A konfliktus területén működő nemzetközi humanitárius szervezetek szerint a kommunikációs hálózatok kiiktatása - mely egyébként a legtöbb szárazföldi offenzíva velejárója - még nehezebbé teszi a már addig is kritikus körülmények között zajló mentési tevékenységeket, illetve a segélyszervezetek övezetben dolgozó szakembereit, önkénteseit minden eddiginél nagyobb mértékben veszélyeztetik.

Rust? Kubernetes? FinOps? Melyiket válasszam? Egy jó karrierdöntéshez sok apróság szükséges. Egy alapos hazai technológiai körkép azoban még hiányzott. Végre van ilyen, és a 21. kraftie adásban kidumáltuk.
Az Izrael állam és a Hámász között zajló háború harmadik hetének végére érkező kommunikációs vesztegzár egyben azt is jelenti, hogy a korábban fotókkal és videókkal meglehetősen jól dokumentált konfliktus jelentős mértékben szeparálódik a nyilvánosságtól, miután jóval kevesebb anyag kerül fel a harcokról a közösségi csatornákra, illetve az újságírók tevékenysége is lényegesen komplikáltabbá válik.
A gázaiak illetve a segélyszervezetek (köztük a Világélelmezési Program, az Orvosok Határok Nélkül, a Norvég Menekültügyi Tanács vagy éppen a WHO) munkatársai most jobb híján az izraeli mobilhálózatokon keresztül próbálnak kommunikálni egymással és a külvilággal. A folyamatban kulcsszerepet játszanak azok az eSIM-képes okostelefonok, melyekre QR-kóddal aktiválhatók izraeli vagy más szolgáltatók virtuális SIM-jei.
Az eSIM-ek ezzel gyakorlatilag humanitárius segéllyé váltak a konfliktus által sújtott, a világtól egyre hermetikusabban elzárt 365 km2-es zónában, melynek adottságai révén (keskeny tengerparti sáv) az izraeli operátorok "belógó" cellái jelenthetik most jóformán az egyetlen, nagyobb tömegek számára elérhető (mobil)kommunikációs lehetőséget.
A zónában emellett elvileg a kereskedelmi műholdas hálózatok (így például a SpaceX-féle StarLink) is elérhetők. Elon Musk a hétvégén az X-en közölte, hogy egyelőre nem létesített senki az övezetből műholdas kommunikációs kapcsolatot, de cége kész támogatni a humanitárius szervezeteket műholdas összeköttetéssel, amerikai és izraeli hátterű előzetes "biztonsági ellenőrzés" után.