Előre telepített appok kapcsán panaszolták be az Alphabetet
Újabb vizsgálatot indít az Európai Bizottság a keresőóriás ellen, miután több jogvédő szervezet is kifogásolta az Android rendszer egyes gyakorlatait a DMA-nak való megfelelés fényében.
Újabb fronton támadják az európai emberi és jogvédő csoportok az Alphabetet, akik egy nemrég benyújtott trösztellenes panaszban újabb vizsgálat indítására szólították fel az uniós szabályozói hatóságokat. A brit ARTICLE 19, az European Digital Rights (EDRi), a Free Software Foundation Europe (FSFE), a Gesellschaft für Freiheitsrechte (GFF), a Homo Digitalis és a Vrijschrift.org szervezetek vádja szerint az Alphabet sérti az Európai Unió digitális piacok működését szabályozó Digital Markets Act (DMA) jogszabály előírásait.
A feltételezett jogsértés szerint az Alphabet továbbra sem hajlandó megfelelni a DMA 6. cikk (3) bekezdésének, amely kötelezi az operációs rendszerüket (OS) alapvető platformszolgáltatásként megjelölő kapuőröket arra, hogy lehetővé tegyék a felhasználók számára az előre telepített alkalmazások eltávolítását, beleértve azokat is, amelyek magától a kapuőrtől származnak.
A panasz alapján az Alphabet azonban úgy tervezte az Androidot, hogy a végfelhasználók számára nagyon nehéz megtalálni az előre telepített appok letiltására szolgáló beállításokat, kvázi „elrejti” azokat, ami szándékosságot sejtet. Ráadásul az Android mint rendszer, csak az előre telepített alkalmazások „letiltását” teszi lehetővé, a teljes eltávolításukat nem, így lényegében a „letiltott” appok ugyanúgy megtalálhatóak és működőképesek maradnak az eszközökön. A panasz kitér arra is, hogy a keresőcég más módszereket is alkalmaz annak érdekében, hogy a lehetőséggel élni kívánó felhasználókat elriassza. Például üzenetet jelenít meg arról, hogy „ha letiltja ezt az alkalmazást, az Android és más alkalmazások a továbbiakban nem fognak megfelelően működni”.
Az Alphabet elutasítja a megfogalmazott vádat, mivel szerinte az androidos eszközökről könnyedén eltávolíthatók az alkalmazások, és a panasz nem reprezentál valódi felhasználói aggodalmat. A cég felhívta a figyelmet arra is, hogy más szabályozó hatóságok, köztük korábban a brit Verseny- és Piacfelügyeleti Hatóság (CMA) elutasították a hasonló tartalmú panaszokat. A Bizottság megerősítette a panasz kézhezvételét, és közlése szerint a szokásos eljárások alapján fog vizsgálatot indítani.
Szintén ebben a hónapban független kiadók csoportja nyújtott be trösztellenes panaszt a Google AI Overview eszköze miatt. Az Independent Publishers Alliance szerint a Google visszaél piaci dominanciájával az online keresés piacán, így a csoport ideiglenes intézkedést szeretne, hogy megakadályozhatók legyenek a további károk, melyeket állításuk szerint a keresőcég új eszköze okoz számukra.
A Google évek óta küzd az európai szabályozó hatóságokkal különböző versenyellenes magatartásokkal kapcsolatos ügyekben, ez magában nem újdonság, viszont a panasz lökést adhat annak a folyamatnak, hogy az unió vizsgálni kezdje és érdemben foglalkozzon a generatív AI eszközök online tartalmakra és versenyre gyakorolt hatásaival.