Ismét terítéken az Android és a ChromeOS házasítása
A keresőcég most már hivatalosan is megerősítette, amit évek óta sejteni lehet: a ChromeOS és az Android egy platformban egyesül.
A Google egyetlen platformmá olvasztja össze a Chromebook laptopokon futó ChromeOS operációs rendszert az Androiddal – jegyezte meg a napokban az Android fejlesztéséért felelős vezetője, Sameer Samat. Saamat kijelentése most már kvázi hivatalosan megerősíti a nem csak több hónapja, inkább több éve keringő iparági pletykákat egy ilyen irányú lépésről. Az Android Authority tavaly novemberben jelentett arról legutóbb, hogy a keresőcég a ChromeOS Androidba való migrálásán dolgozik.
A két rendszer esetleges összeolvadásáról már évek óta fel-felröppenő pletykákat az is megerősíteni látszik, hogy azok egyébként sem állnak nagyon messze egymástól, egyes androidos alkalmazások futtatására ChromeOS-en is lehetőség van. Ugyan a vezető további részleteket és ütemtervet sem osztott meg, de a korábbi sejtéssel szemben úgy tűnik, hogy a ChromeOS fog beolvadni az Androidba egy hosszabb, több évig tartó folyamat során, nem pedig a kettőből születik egy teljesen új platform, aminek lehetősége szintén felmerült korábbi jelentésekben.
A ChromeOS és az Android összeházasítása régóta folyó projekt a Google-nél, az első próbálkozások azonban zsákutcának bizonyultak. Először a cég az App Runtime for Chrome koncepciójával próbálkozott, amely a Chrome böngésző részeként képzelte el az androidos kompatibilitást biztosító alrendszert, a Chrome Native Client futtatómotorját használva. Ez azonban nem hozta meg a várt eredményt, így egy teljes újratervezés után új koncepció valósult meg: a ChromeOS linuxos alapjaira építették rá az Android Framework-öt, beleértve a hardveres absztrakciós réteget is.
Jelentős megtakarítás az OpenStack Cloud Pro szerver szolgáltatással (x) Használja ki az Openstack-alapú virtuális szervereinkre szóló 50%-os kedvezményt az első 3 hónapra - igény szerint óránkénti, havi vagy éves díjszabással!
A Chrome OS-t elsősorban webes alkalmazások futtatására optimalizálták, amelynek számos előny mellett sok hátránya is van, ezért egy Chromebook vagy Chrome OS még a mai napig sem alkalmas elsődleges PC-nek. Ennek ellenére a rendszer néhány területen igen magas részesedést ért el, például az amerikai közoktatásban. A notebookos platformnak ugyanakkor van egy komoly előnye az Androiddal szemben, mégpedig az automatikus, központi szoftverfrissítések - ezáltal pedig a nagyobb biztonság. A mobilos rendszeren ez hosszú évek óta problémát jelent, miután az már csak népszerűsége miatt is különösen vonzó célpontot jelent a támadók számára.
Ezt tetézi, hogy egy-egy eszközre, főként az olcsóbb modellekre csak jelentős késéssel vagy egyáltalán nem jutnak el a különböző biztonsági réseket befoltozó frissítések, azoknak ugyanis a Google után a készülékgyártókon és szolgáltatókon is át kell jutniuk, hogy a telefonra kerülhessenek - a vállalatok pedig hajlamosak megfeledkezni a támogatásról. A frissítésektől eltekintve azonban kétségtelenül az Android viszi a pálmát, hiszen nagyságrendekkel több felhasználót tudhat maga mögött, valamint rendkívül kiterjedt alkalmazás-ökoszisztémával rendelkezik.
Az Android idén ráadásul egy kicsit közelebb kerül a ChromeOS-hez olyan új funkciókkal, mint az asztali mód, az átméretezhető ablakok és a külső kijelzők továbbfejlesztett támogatása. A Google terve, hogy a Chrome OS-t beolvassza az Androidba, egyúttal azzal az előnnyel is járna, hogy maga az Android is számos funkcióval bővülhet a nagyméretű kijelzők kihasználásához.
A legfrissebb adatok szerint a világ számítógépeinek körülbelül 1,25%-a futtat Chrome OS-t, miközben ez az arány egy évvel korábban közel 2% volt. A csökkenő tendencia szintén azt mutatja, hogy a Google esélyesen az egyik legjobb döntését hozzza meg az egységesítéssel.