Elcsaklizta a Google a Windsurf AI-startup vezető szakértőit
Nem ért célba az OpenAI 3 milliárd dolláros felvásárlási terve a Windsurf startup megszerzésére, mely végül a Google-lel kötött fontos megállapodást.
Az AI-szakértők és a tehetségek bevonzása, megtartása valódi kihívássá vált a Google, az OpenAI és a területen játszó többi fejlesztő számára. Az aggreszív toborzási háborúban a Google komoly ütőkártyát szerezhetett magának: sikerült leigazolnia Varun Mohant, a kifejezetten kódolási feladatokra fókuszáló Windsurf AI-startup társalapítóját és vezérigazgatóját. A megállapodás részeként a Google más vezető beosztású alkalmazottakat is átvesz kutatási és fejlesztési területről, például a másik társalapító Douglas Chent. A Windsurf nagyjából 250 fős csapatának jelentős része azonban nem kerül a Google DeepMindhoz, hanem továbbra is a vállalati ügyfelek számára szánt AI kódolóeszköz fejlesztésén dolgoznak az addig megszokott keretek közt.
Fontos részlet továbbá, hogy a keresőcég nem fektet be a Windsurfbe, és nem szerez befolyást sem a döntéshozatali folyamatokban. Azonban nem kizárólagos licencekre tart igényt bizonyos technológiák használatához – állítják az ügyhöz közelálló iparági források. Mivel ezek nem kizárólagos használati jogot jelentenek majd, a Windsurf továbbra is szabadon licencelheti technológiáját más szereplőknek. Az értesülések alapján a Google közel 2,4 milliárd dollárt fizet a Windsurfnek a licencekért és a vezető alkalmazottakért.
Jelentős megtakarítás az OpenStack Cloud Pro szerver szolgáltatással (x) Használja ki az Openstack-alapú virtuális szervereinkre szóló 50%-os kedvezményt az első 3 hónapra - igény szerint óránkénti, havi vagy éves díjszabással!
A friss fejlemények egyben azt is jelentik a források jelentései alapján, hogy kútba esett az OpenAI és a Windsurf közti felvásárlási próbálkozás. Először áprilisban lehetett arról hallani, hogy a két cég aktív tárgyalásokat folytat egy potenciális felvásárlásról, egy meglehetősen erős, 3 milliárd dolláros ajánlattal. Az OpenAI és a Windsurf kizárólagossági megállapodást kötött a felvásárlás véglegesítése érdekében, de az időszak lejárt, és nem sikerült megegyezni.
A ChatGPT-gyártó célja az lehetett, hogy erősebb versenyhelyzetbe kerüljön a kifejezetten kódolóasszisztenseket fejlesztő szolgáltatókkal, köztük a Cursort készítő Anysphere-rel szemben, amit egyébként maga az OpenAI is támogat saját alapjából. Már akkor felmerült, hogy egy ilyen akvizíció egyben aláásná az OpenAI Startup Found hitelességét, állítja a Cursor egyik belsős forrása, hiszen a legnagyobb támogató válna így a közvetlen vetélytárssá.
A Google lépése jól illik abba a trendbe, amit mostanában látni a vezető AI-fejlesztőknél: a komoly szereplők egyre többször döntenek úgy, hogy leigazolják egy startup legjobb szakembereit és licencelik technológiájukat, de nem vásárolják fel közvetlenül a céget. Hasonlóan járt el korábban a keresőcég, amikor felvette Noam Shazeert, a Character.AI vezérigazgatóját. Ezek az üzletek egyfajta kiskapuként is szolgálnak, mert a nagyobb szereplők megerősítik pozíciójukat az AI-versenyben anélkül, hogy tartaniuk kellene a szabályozói ellenőrzésektől és antitröszt-eljárásoktól.
A korábban Codeium néven ismert Windsurf februárban egy újabb 2,85 dolláros tőkebevonásról tárgyalt. A vállalat éves ismétlődő bevétele (ARR) körülbelül 40 millió dollár, ami alacsonyabb, mint a Cursor állítólagos 200 millió dolláros eredménye. A Windsurf megalapítása óta 243 millió dollárt gyűjtött össze befektetőktől, köztük a Greenoaks Capitaltól és a General Catalysttől.