Szárnyal az indiai iPhone-export
Az Apple már második hónapja több iPhone-t exportál az Egyesült Államokba Indiából, mint Kínából, ami egyértelmű jelzi a gyártási prioritások megváltozását.
Az Omdiához tartozó Canalys becslései szerint az Indiából az Egyesült Államokba szállított iPhone-ok mennyisége 76 százalékkal nőtt áprilisban a megelőző év azonos időszakához képest, ami konkrétan nagyjából 3 millió darab mobilt jelent. Ez a szám egyenes ellentéte annak a 76 százalékos visszaesésnek, amit pedig Kínában lehetett látni az almás mobilok exportjában, közel 900 ezer darab leszállított mobil eredményezve.
Ezzel pedig már a második egymást követő hónapban történik meg, hogy több iPhone-t szállítottak az Egyesült Államokba Indiából, mint Kínából. India már márciusban megelőzte Kínát az Egyesült Államokba irányuló iPhone-szállítások terén, de az elemzők szerint a szállítmányok mennyisége abban a hónapban szokatlanul magas volt, ami a vállalat készleteinek felhalmozódásának eredménye lehetett.
Le Xuan Chiew, az Omdia kutatási menedzsere szerint az áprilisi számok már mutatják annak hatásait, hogy a cupertinói cég agresszív intézkedésekkel reagált a legtöbb iPhone-t gyártó Kínával szemben kivetett vámokra. A Kínával folytatott kereskedelmi háborúra már rég készült a vállalat, a koronavírus-járvány idején aktívabban kezdett el befektetni az indiai ellátási láncba.
Repülésbiztonság és innováció a HungaroControl fókuszában (x) Technológiai infrastruktúrában és szakmai kompetenciában is a régió egyik legfejlettebb léginavigációs szolgáltatója a HungaroControl.
Az év hátralévő részében várhatóan lelassul ez a tempó az elemzők szerint, mivel India gyártási kapacitása várhatóan nem tud elég gyorsan növekedni ahhoz, hogy az Egyesült Államok teljes keresletét kielégítse. Ez pedig számokban kifejezve negyedévente 20 millió mobil, amit India várhatóan csak 2026-ra lesz képes elérni. Az indiai gyártási tevékenysége jelenleg a globális iPhone-termelés mintegy 20%-át teszi ki.
Donald Trump amerikai elnök múlt hétvégén kijelentette, hogy minden, Amerikába importált iPhone-ra (később aztán helyesbített, minden okostelefonra) 25%-os vámtétel vonatkozik júniustól. A Trump-adminisztráció retorikája szerint a gyártás "hazahozatalával" több millió amerikai munkahely létesülne ennek azonban szakértők szerint számos, meglehetősen komoly akadálya van.
Ha meg is lehetne valósítani a gyártás teljes áthelyezését, piaci szakértők szerint az akár egy évtizedet is igénybe vehetne, ami a gyorsan változó technológiai ipar, az üzleti modellek átalakulása és a fogyasztói szokások transzformációja mellett vállalhatatlan kockázatot jelent az Apple számára.