:

Szerző: Koi Tamás

2025. május 21. 09:53

Megvan a Google mesterterve a kereső transzformációjára

A 2025-ös Google I/O-n a Google eljutott oda, hogy a legfontosabb termékéhez, a keresőhöz társította a Gemini nagy nyelvi modellt. Az AI Mode lehet az internetes keresés jövője, de legalábbis jó eszköz arra, hogy az AI-alapú chatbotok ne vigyék el a kereső forgalmát.

A Google évek óta dolgozik azon, hogy kulcsterméke, a kereső és a vállalat mesterséges intelligencia megoldásai egymással jól megférve, valóban használható és hasznos közeget képezzenek a felhasználó számára - az idei Google I/O -n a keresőcég tulajdonképpen a Google Kereső jövőjébe engedett bepillantást, mely választ adhat az AI-alapú chatbotok felől érkező egyre nagyobb kihívásra.

A vállalat eddig jobbára az AI Overview nevű funkcióval próbálta a keresőt és a mesterséges intelligenciát közel hozni egymáshoz - a találati oldalak tetején megjelenő, AI által készített összefoglalók bár eleinte finoman szólva problémásan működtek, a gyermekbetegségeket azonban mára csaknem teljesen kinőtte a rendszer. A Google szerint az AI által készített összefoglalókat már havonta átlagosan 1,5 milliárd ember látja és a többségük használja is, azaz az összefoglalóban szereplő linkekre kattint.

01:28
 

Ask Search Anything

Még több videó

Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig

Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.

Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.

A következő lépés voltaképpen a kereső chatbottá transzformálása lett, az először márciusban demózott AI Mode-ról most újabb részleteket árult el a társaság. Az AI Mode jelenleg a kereső egyik tabjeként jelenik meg és lényegében egy Gemini 2.5 promptot kínál, melynek komplex kérdéseket lehet feltenni , illetve később érkezik bele a Deep Search üzemmód, az AI modelleknél újabban tapasztalható mély kutatási trendre válaszul.

Az AI Mode szintén integrálja a korábban Project Marinernek nevezett kísérleti megoldást, mely a felhasználó nevében képes bizonyos folyamatokat elvégezni a weben.

A rendszer így el tudja intézni a bevásárlást, a szálláshely-foglalást vagy éppen a repülőjegy-vásárlást a felhasználó helyett.

A Google keresőbe integrált chatbotja emellett hozzáfér a korábbi keresőkifejezésekhez, illetve engedélyezés esetén az e-mailekhez valamint bármely más, Google alkalmazásban tárolt adathoz (pl Google Drive), mely alapján a képes pontosabb kontextusban látni a felhasználót és célzottabb, testre szabottabb válaszokkal ellátni őt.

Az AI Mode egyelőre opcionálisan jelenik meg a jövő héttől minden, az Egyesült Államokban élő felhasználó számára, majd később a világ többi régiójában. Bár az új funkció - egyelőre - nem cseréli le alapesetben az eddig használt keresőt, ugyanakkor egyértelműen mutatja, hogy a Google a keresést egy intelligens, interaktív és személyre szabottabb élménnyé kívánja alakítani.

Bár az AI Mode hatékonyan lassíthatja a cég keresőpiaci részesedésének csökkenését (ami egyes előrejelzések szerint öt éven belül akár 50% alá is csökkenhet a jelenlegi 90%-ról), a vállalatra komoly versenyjogi nyomás is nehezedik, mellyel a szabályozók éppen azt akarják megakadályozni, hogy a Google a keresőpiaci dominanciáját kihasználva saját AI-eszközei felé terelje a felhasználókat.

A világ egyik vezető processzor-architektúra tervező vállalata, az Arm 2025-ben jelentősen bővíti budapesti mérnökcsapatát. Csatlakozz hozzánk, és alakítsd velünk a jövő technológiáját! További részletekért látogass el weboldalunkra!

a címlapról