:

Szerző: Koi Tamás

2025. május 9. 09:21

Lebutítja a Kínának szánt butított AI-processzorát az Nvidia

Egy eleve lebutított, AI-adatközponti környezetbe szánt chip további korlátozásával próbál megkapaszkodni a kínai piacon az Nvidia az Egyesült Államok áprilisban bejelentett újabb exportkorlátozó intézkedéseire válaszul.

Kellenek a kínai vevők az Nvidia-nak, hiába próbálja az Egyesült Államok újabb és újabb exporttilalmi intézkedésekkel ellehetetleníteni az üzletkötést a mesterséges intelligencia megoldásokat üzemeltető rendszerek legnagyobb beszállítója és az ázsiai ország prominens technológiai cégei között. 

A Reuters exkluzív tudósítása szerint az Nvidia rendkívül gyorsan, két hónapon belül kész szállítani a Hopper-sorozatú processzorok lebutított, H20 típusjelzésű variánsának tovább butított változatát, melyre nem vonatkoznak az amerikai exportkorlátozások.

A források szerint az új chipek tervezése során meghatározott technológiai paraméterek jelentős teljesítménycsökkenést eredményeznek majd az előző változathoz képest, elsősorban a memóriasávszélesség- és kapacitást illetően. Más források úgy tudják, a végfelhasználók megfelelő keretek között módosíthatják majd a modul konfigurációját, hogy a chip teljesítményét saját igényeikhez igazítsák.

nvidia_ai_chip

Az Nvidia 2023 októberében illesztette be portfóliójába az előző generációs, Hopper sorozatba tartozó H20 processzort, miután a Biden-adminisztráció tovább szigorított a 2022-től élő, szuperszámítógépekben is használható processzorokra vonatkozó exportkorlátozó intézkedéseken.

Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig

Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.

Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.

A H20-ból az Nvidia tavaly több millió példányt értékesített olyan meghatározó kínai technológiai cégeknek, mint a Tencent, az Alibaba a ByteDance vagy éppen a DeepSeek, mely az év elején berobbant R1-es modell tanítási fázisához szintén az amerikai cég chipjeit használta. 

Az amerikai kormány ugyanakkor április 9-én arról tájékoztatta az Nvidia-t, hogy mivel fennáll a veszélye, hogy a H20 és a hozzá hasonló teljesítményű célprocesszorok a kínai hadsereg szuperszámítógépeiben kötnek ki, ezért a gyártó kereskedelmi licenc nélkül április 14-i hatállyal egyetlen ilyen processzort sem exportálhat Kínába.

A tét mindenesetre rendkívül nagy az Nvidia számára, hiszen az ázsiai ország az Nvidia negyedik legnagyobb piacának számít(ott) az Egyesült Államok, Szingapúr és Tajvan után, az országba irányuló teljes exporttevékenység becslések szerint nagyjából 17 milliárd dollárnyi árbevételt hozott az előző üzleti évben a vállalatnak, az idei évre vonatkozó megrendelések értéke pedig már áprilisban elérte a 18 milliárd dollárt.

A vállalat április közepén kiadott tőzsdei tájékoztatója szerint a H20 chipekre vonatkozó exportkorlátozási intézkedések 5,5 milliárd dollárnyi bevételkiesést eredményezhetnek az Nvidia számára a kurrens negyedévben.

a címlapról