Nem engedi el a kínai piacot az Nvidia
Nem kíván lemondani negyedik legnagyobb piacáról az Nvidia, mely átalakított termékportfólióval próbálja kivédekezni a sorozatos amerikai exportkorlátozó intézkedéseket.
Lapértesülések szerint kész újabb, mesterséges intelligencia rendszereket üzemeltető szerverekbe, adatközpontokba szánt processzort piacra dobni Kínában az Nvidia, válaszul a múlt hónap közepén hozott legújabb amerikai exportkorlátozó intézkedésekre.
A The Information pénteki tudósítása szerint a vállalat pár nappal az illetékes kormányszerv, az amerikai kereskedelmi minisztérium bejelentését követően megkereste legnagyobb kínai ügyfeleit, így köztük az Alibaba Csoportot, a ByteDance-t és a Tencentet, melyeket személyesen Jensen Huang vezérigazgató igyekezett megnyugtatni, hogy a vállalatnak van, illetve lesz megoldása a problémára.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a Hopper-sorozat butított változatának, a H20-nak az exporttilalmát követően pontosan milyen képességű AI-processzorhoz juthatnak hozzá a kínai partnerek, az új chip első mintapéldányai azonban nem hivatalos információk szerint már júniusban készen lehetnek, ami arra utal, hogy a dizájnt nem kellett jelentősen áttervezni a korábbi megoldásokhoz képest.

USA Tech Hub: ahonnan a passzátszél fúj Minden, ami a technológiai szektorban történik, jellemzően az USA-ból indul.
Az Nvidia-nál emellett továbbra is folyik a kurrens nagyágyúnak számító Blackwell sorozatú processzorok kínai piacra szánt variánsainak tervezési fázisa, azt ugyanakkor nem tudni, hogy az április közepén hozott exporttilalmi intézkedések ezt a folyamatot hogyan befolyásolják.
A tét mindenesetre rendkívül nagy az Nvidia számára, hiszen az ázsiai ország az Nvidia negyedik legnagyobb piacának számít(ott) az Egyesült Államok, Szingapúr és Tajvan után, az országba irányuló teljes exporttevékenység becslések szerint nagyjából 17 milliárd dollárnyi árbevételt hozott az előző üzleti évben a vállalatnak.
A vállalat április közepén kiadott tőzsdei tájékoztatója szerint a H20 chipekre vonatkozó exportkorlátozási intézkedések 5,5 milliárd dollárnyi bevételkiesést eredményezhetnek az Nvidia számára a kurrens negyedévben.
Eközben Kína javában igyekszik ledolgozni hátrányát az AI-processzorok szegmensében (is), a Huawei legújabb generációs Ascend chipjei legalábbis a rendelkezésre álló információk egyre versenyképesebbnek mutatkoznak. A chipgyártó partner, az SMIC azonban közel sem tudja ezeket akkora volumenben előállítani, mint amire az Nvidia partnere, a TSMC képes, ezért a legnagyobb kínai technológiai cégek még jó pár évig nem hagyatkozhatnak kizárólag a Huaweihez hasonló helyi beszállítókra.