:

Szerző: Koi Tamás

2024. május 9. 10:10

Több a kínai komponens az új Huawei-csúcsmobilban

Egyre kevésbé támaszkodik külföldi beszállítókra a Huawei 2019-ben padlóra küldött okostelefon-üzletága: az áprilisban boltokba került új csúcsmodell, a Pura 70 a tavaly augusztusi Mate 60-hoz képest több kínai komponenst tartalmaz. A globális okostelefon-piac szereplőinek azonban egyelőre nemigen van mitől tartaniuk.

Minden eddiginél több kínai komponens került a Huawei előző hónapban megjelent csúcskategóriás okostelefonjába, a Pura 70-be, ami újabb bizonyítéka lehet annak, hogy a kínai technológiai óriáscég egyre kevésbé függ a külföldi beszállítóktól.

A Reuters az ismert netes szereld-magad oldal, az iFixit és a TechSearch International bevonásával vizsgálta meg az új okostelefon felépítését, mely a komponenseket tekintve néhány fontos ponton eltér a tavaly augusztusban bemutatott, és az amerikai szakpolitikában komoly zúgolódást kiváltott Mate 60-tól.

Az elsősorban a kamerafunkciókkal domborító Pura 70 rendszerprocesszora éppúgy kínai gyártmány, mint a Mate 60 esetében, a szakértők feltételezése szerint a Mate 60-ba épített Kirin 9000 chip továbbfejlesztett, valamivel gyorsabb változatáról, a Kirin 9010-ről lehet szó. A feltételezések szerint a processzort Kína legnagyobb félvezetőgyártó cége, az SMIC gyártja 7 nm-es N+2 eljárással, ami a TSMC jelenleg tömegtermelésben használt technológiájához képest nagyjából 2-3 éves lemaradást jelent.

pura70_teardown

HP Wolf Pro Security: Láthatatlan védelmi réteg a hibrid munka korában (x)

A kibertámadások 94 százaléka egy e-maillel kezdődik, ezért kiemelten fontos a végpontvédelem, főleg ha több alkalmazott is távolról dolgozik.

HP Wolf Pro Security: Láthatatlan védelmi réteg a hibrid munka korában (x) A kibertámadások 94 százaléka egy e-maillel kezdődik, ezért kiemelten fontos a végpontvédelem, főleg ha több alkalmazott is távolról dolgozik.

A memóriachipek terén már jelentősebb a változás, mert bár a DRAM-ot ugyanúgy az SK Hynix szállította, mint a Mate 60 esetében, ám az 1 TB kapacitású NAND flash háttértár már szintén a HiSilicon nevéhez fűződik, itt ráadásul a chip felépítéséből arra lehet következtetni, hogy a processzorral ellentétben semmiféle technológiai lemaradás nincs a koreai vagy amerikai gyártókhoz képest. Az alaplapon található komponensek elemzése alapján feltételezhetően szintén a HiSilicon műhelyéből származik a memóriavezérlő chip is.

Ezzel a kínai komponensek sora még nem ért véget - jóllehet az iFixit szakértői nem tudták pontosan megállapítani, hogy mekkora arányban lettek felhasználva helyben gyártott alkotóelemek, azt azonban határozottan kijelentették, hogy a Pura 70-ben több kínai alkatrész található, mint a Mate 60-ban.

Így a rendszerprocesszor, a NAND flash háttértár és a memóriavezérlő mellett a HiSilicontól érkezett a Wi-Fi és Bluetooth-vezérlő, illetve az energiaszabályozó áramkörök. A külföldi komponensek közül az iFixit csapata az akkumulátor töltésvezérlőjét és a mozgásérzékelő szenzort azonosította, előbbit a tajvani Richtek, utóbbit a német Bosch szállította.

Bár a Pura 70-nel a Huawei ismét bizonyította, hogy közel az idő, amikor régi fényében képes visszatértni az okostelefon-piacra, ez a piac jó eséllyel akkor is Kínára korlátozódik majd, hiszen a cég továbbra sem férhet hozzá azokhoz az androidos rendszerkomponensekhez, Google applikációkhoz, melyek nélkül a készülékek a nemzetközi piacon gyakorlatilag eladhatatlanok.

Sokszor nem is egyértelmű, hogy hol is csúszott félre a projekt. A felhőbe migrálás kihívásairól, migrációs stratégiákról szól az AWS szeptember 20-i konferenciája, ahol nemzetközi AWS szakemberek, és esettanulmányok várják az érdeklődőket!

a címlapról