Gyűlnek a fellegek a TSMC arizonai gigagyára felett
Amilyen optimistán indult, annyira döcögőssé vált a világ első számú félvezetőgyártója, a TSMC legnagyobb külföldi beruházásának megvalósítása Arizonában. A tajvani cég másodszor halasztja el a projekt céldátumát, a hivatalos indoklás szerint azért, mert nem talál képzett munkaerőt a régióban.
Újabb csúszást jelentett be a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, azaz a TSMC a 40 milliárd dollár értékű beruházásból megvalósuló arizonai chipgyártó komplexum megvalósításában, ezzel jelentős mértékben visszavetve a Biden-adminisztráció terveit a kritikus elektronikai komponensek - köztük a félvezetők - helyi gyártását illetően.
A Bloomberg riportja szerint ezúttal a második gyártókomplexum termelési céldátumát halasztotta el a tajvani cég az eredetileg tervezett 2026-as dátumról 2027-28-ra. Az elsőként felépülő üzem esetében a cégvezetés tavaly júliusban közölte, hogy a gyár csak 2025-ben kezd majd termelni 4 nanométeres gyártósorokkal az eredeti, 2024-es céldátumhoz képest.
Bár a hivatalos indoklás szerint az üzemek létesítésének csúszásáért a képzett munkaerő hiánya okolható, a TSMC döntése mögött alighanem az Egyesült Államok által vállalt finanszírozási, támogatási konstrukciókkal kapcsolatos bizonytalanság áll.
HP Wolf Pro Security: Láthatatlan védelmi réteg a hibrid munka korában (x) A kibertámadások 94 százaléka egy e-maillel kezdődik, ezért kiemelten fontos a végpontvédelem, főleg ha több alkalmazott is távolról dolgozik.
Joe Biden amerikai elnök több mint egy évvel ezelőtt írta alá a Chips and Science act nevű törvényt, mely az iparágnak szánt, több tízmilliárd dolláros támogatás kereteit határozta meg. A támogatási csomag egyik kedvezményezettje éppen a TSMC lehet, mely a két arizonai üzemet összesen 40 milliárd dollárból építi fel, a másik pedig a helyi chipgyártó-veterán Intel, ám eddig egyik cég sem látott még egyetlen fillérnyi támogatás sem a mintegy 52 milliárd dolláros keretből.
A megítélt támogatás mértéke nem csak a projekt elkészültét, hanem a gyárakban használt gyártástechnológia fejlettségét is befolyásolja. Mark Liu, a TSMC elnöke legalábbis egy hét eleji sajtótájékoztatón utalt rá, hogy az az amerikai kormány eltökéltségén is múlik, hogy a második arizonai gyárban az eredeti terveknek megfelelően 3 nm-en kezdik-e meg a félvezetők gyártását.