:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2023. szeptember 12. 14:40

Rajtol a Google elleni vízválasztó monopóliumper

Két hét múlva ünnepli 25. születésnapját a Google, de a trösztellenes felhők beárnyékolják az örömet: meg kell védeni a keresőt az állítólagos versenytorzító dominancia kapcsán. Az Amerikai Egyesült Államokban több évtizede nem volt rá példa, hogy technológiai cégnek menjen neki a kormány monopólium miatt.

Kedden vette kezdetét a Google ellen indított, vízválasztónak szánt trösztellenes per a washingtoni kerületi bíróságon, ahol a vállalat keresőpiaci monopóliumára néznek rá mélyrehatóan a hatóságok. A cég tíz héten át, több mint száz tanúval próbálja meggyőzni arról a szövetségi bírót, hogy legálisan vívta ki elképesztő, 90 százalékos dominanciáját az internetes keresés piacán. A bíróság az érvek és ellenérvek meghallgatása után először arról fog dönteni, hogy a Google megsértette-e az Egyesült Államok törvényeit. A gyakorlatban a jogorvoslati intézkedések a Google feldarabolását vagy a működésének átalakítására vonatkozó utasítást jelenthetik, de mivel a felek közül valaki vélhetően fellebbezni is fog, az eljárás évekig is húzódhat.

Az amerikai igazságügyminisztérium 2020-ban indított jogi eljárást azzal a váddal, hogy a Google piaci dominanciájával visszaélve tisztességtelenül hozza hátrányba versenytársait, és az internet kapuőreként viselkedik. Korábban még nem volt rá példa, hogy kormányszerv vegye célkeresztbe a keresőcéget, legutóbb, az is több mint két évtizede történt, hogy a Microsoft ellen indult eljárás, amiért a redmondiak az operációs rendszerhez hozzácsomagolták az Internet Explorer böngészőt, illetve megnehezítették annak az eltávolítását.

P Mehta szövetségi bíró a múlt hónapban elvetette a Google ellen emelt vádak egy részét, ami csak enyhe fellélegzést jelenthetett. A cégnek nem kell védekeznie azokkal a vádakkal szemben, melyek szerint a keresési találatokat megjelenítő felület kialakítása ártalmas az olyan riválisokra nézve, mint az Expedia vagy a Yelp.

monopol

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Más vádemeléseket azonban nem úszhat meg, a tárgyalás középpontjában áll például az, hogy a telefongyártókkal kötött kizárólagos szerződések esélyt sem adtak a riválisoknak a versenyre. A minisztérium szerint a vállalat évente milliárdokat fizet azért, hogy bebiztosítsa a Google kereső alapértelmezett helyét a Samsung, az Apple és más mobilgyártók készülékein. 2020-ban a Google piaci részesedése közel 90%-a volt, az ügy legnagyobb állítólagos áldozatai az olyan alternatív keresők, mint a Bing vagy a DuckDuckGo.

A bíró szerint az igazságügyi minisztériumnak be kell mutatnia, hogy minden egyes intézkedés – például az, hogy a Google hogyan kezeli a keresési hirdetéseket – sérti a trösztellenes törvényt. Kent Walker, a Google jogi vezérigazgató-helyettesének közleménye szerint a cég alig várja, hogy megvédje magát, sikerét pedig elsősorban a keresőmotor minőségével magyarázza.

Az ügy az elmúlt évtizedek, hanem az évszázad legkomolyabb versenyellenes pere lehet a technológiai óriással szemben, egyben iránymutató lesz az iparágban látható monopóliumok elleni küzdelemben. Katherine Van Dyck, az American Economic Liberties Project vezető jogtanácsosa szerint a per óriási hatással lesz arra, hogyan férnek hozzá az amerikaiak az internetes szolgáltatásokhoz, és befolyásolja a technológiai platformok jövőbeli működését.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának negyedik, december 12-i állomásán.

a címlapról