Szorosabbra fűzi a szálakat a Microsoft és az OpenAI
A redmondi vállalat kiterjeszti partnerkapcsolatát a ChatGPT mögött álló startuppal, jön az újabb több milliárd dolláros befektetés.
Több hét híresztelés után a Microsoft hétfőn hivatalosan is bejelentette, hogy egy újabb, több éves multimilliárdos befektetést hajt végre a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI-ban. A redmondi vállalat konkrét összeget nem közölt, de a hónap elején felreppent pletykák alapján körülbelül 10 milliárd dollárról lehet szó. Az új megállapodás ezzel a Microsoft korábbi, 2019-es, majd 2021-es befektetéseit követően már a két vállalat közti partnerség harmadik szakasza.
A két cég közti kiterjesztett együttműködés nem csak az OpenAI MI-technológiáinak fejlesztését, valamint kereskedelmi forgalomba hozatalát gyorsíthatja fel, de a Microsoft is profitálni fog belőle azzal, hogy egyre több saját termékébe integrálhatja valamilyen módon a startup technológiáit, eddigi híresztelések alapján többek közt eddig a GPT-3 generatív nyelvi modell felhasználását tervezik a Microsoft Bing keresőmotorban, illetve az Office programcsomag egyes szoftvereiben.
Az OpenAI eddig a Microsoft Azure felhőszolgáltatás fejlesztésében működött közre, miután az Microsoft az első egymilliárd dolláros támogatást befektette, és az OpenAI exkluzív felhőalapú számítástechnikai szolgáltatójává vált. A redmondi vállalat vezetője, Satya Nadella közleményében úgy fogalmaz: az OpenAI-jal közös céljuk „a mesterséges intelligencia, mint új technológiai platform demokratizálása”.
Rust? Kubernetes? FinOps? Melyiket válasszam? Egy jó karrierdöntéshez sok apróság szükséges. Egy alapos hazai technológiai körkép azoban még hiányzott. Végre van ilyen, és a 21. kraftie adásban kidumáltuk.
A hír pár nappal azután érkezik, hogy a technológiai ipar eminenseként is említett Microsoft bejelentette, hogy március végéig legalább tízezer munkavállalótól válik meg egy szélesebb körű költségcsökkentési intézkedés részeként, melynek egyik legfelkapottabb játékfejlesztő stúdióját, a Halo franchise-t fejlesztő 343 Industriest is érintették a leépítések. Nadella akkor azt is közölte, hogy a cég a jövőben folytatja az olyan stratégiai jelentőségű területekbe való befektetést, mint a mesterséges intelligencia.
Ugyan a ChatGPT és a DALL-E az elmúlt hetek legforróbb beszédtémáivá váltak, és láthatólag a Microsoft igyekszik minél erősebben ütni a vasat és előnyt szerezni magának, a kockázatok sem mellékesek. Az eddig felmerült etikai aggályok közt említhető többek közt a szöveggenerátor elfogultsága, vagy a félrevezető információk terjesztése. Egyes szakértők szerint a problémás felhasználási módok negatív publicitást generálhatnak az eszközöket használó cégek számára.
Azonban ez kétségkívül óriási lehetőség a Microsoft számára, amivel megerősítheti pozícióját az MI területén egyre fokozódó versenyben, az OpenAI-nak pedig kellő lökést biztosíthat ahhoz, hogy valóban monetizálni tudja a ChatGPT-t egy fizetős szolgáltatás révén, mely elkerülhetetlenné vált az egyre növekvő számítási költségek fedezése miatt.