A Google és az Apple mobilböngészőit vizsgálja a brit hatóság
A brit Verseny- és Piacfelügyeleti Hatóság (CMA) hivatalos vizsgálatot indított az Egyesült Királyság felhőalapú játék- és mobilböngésző-piacaival kapcsolatban versenyjogi aggályok miatt, terítéken természetesen a két óriáscég, az Apple és a Google piacfojtó gyakorlatai.
A brit versenyjogi hatóság (CMA) vizsgálni kezdte az Apple és a Google versenyfojtó hatását a mobilböngészők piacán, a két cég böngészőit együttesen a britek 97 százaléka használja. A hatóság többek közt arra kíváncsi, hogy a két óriás gyakorlatai mennyire fojtják el az egészséges versenyt a mobilos webböngészők piacán, illetve hogy az Apple az App Store-on keresztül hogyan korlátozza a felhőalapú játékokat kínáló szolgáltatások disztribúcióját.
A CMA szerint az Egyesült Királyságból több vállalkozás és webfejlesztő jelezte már, hogy úgy érzi, a Google és az Apple egyes korlátozásai komolyan hátráltatják a tevékenységüket. A vizsgálódást több versenytárs, így többek közt webfejlesztők, felhőjáték-szolgáltatók és böngészőfejlesztők is támogatják, akik szerint a jelenlegi helyzet korlátozza az innovációt, és vállalkozásaiknak jelentős plusz költségeket okoz.
Rust? Kubernetes? FinOps? Melyiket válasszam? Egy jó karrierdöntéshez sok apróság szükséges. Egy alapos hazai technológiai körkép azoban még hiányzott. Végre van ilyen, és a 21. kraftie adásban kidumáltuk.
A hatóság a júniusban közzétett előzetes vizsgálatban azt írta: az Apple és a Google túl nagy hatalommal bír a mobilpiacon, az Apple ráadásul nem engedi be áruházába saját böngészőmotorjának alternatíváit. Az Egyesült Királyságban jelenleg 800 ezren használnak felhőalapú játékszolgáltatást, de a mobileszközökön való disztribúció korlátozása visszaveti a szolgáltatások növekedését.
Sok szereplő kifogásolja, hogy az Apple korlátozásai jelentősen megnehezítik a brit piacra szánt innovatív appok fejlesztését. A Google szóvivője szerint az Android bármelyik más mobilplatformnál nagyobb választékot kínál alkalmazások és alkalmazásboltok terén, a felhasználók továbbá eldönthetik azt is, melyik böngészőmotort szeretnék használni. Az Apple egyelőre nem kommentálta a hírt. ki Sarah Cardell, a CMA ideiglenes vezérigazgatója szerint, ha a vizsgálat során kiderül, hogy az aggályok megalapozottak, meg fogják tenni azokat a lépéseket, amelyekkel javíthatnak a verseny és innováció esélyein a piacon.
Az amerikai technológiai óriáscégek, köztük az Alphabet és az Apple egyre nagyobb figyelmet kapnak a brüsszeli, londoni és más országok versenyszabályzóitól. A Google Play Áruházat az EU és Nagy-Britannia trösztellenes hatóságai külön is vizsgálják.