:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2022. október 6. 11:30

Aprópénzt fizet a Google a felhasználók követéséért

Még mindig terítéken a Google problémás helyadatkövető tevékenysége, most Arizona kasszájába kerül át némi pénz a keresőóriás tárcájából.

85 millió dollárt fizet ki a Google Arizona kormányzatának egy perben, amiben azzal vádolták a keresőóriást, hogy illegálisan követte nyomon Android-felhasználókat célzott hirdetések megjelenítéséhez. A problémakör lényegében ugyanaz, mint amit korábban is lehetett látni uniós perek esetében: a felhasználók hiába kapcsolják ki a helyelőzményeket, a vállalat mégis követi a helyadataikat. A keresetet Mark Brnovich arizonai főügyész nyújtotta be 2020. májusában, mivel szerinte a Google megsértette a fogyasztók megtévesztéséről szóló törvényt azzal, hogy helyadatokat gyűjtött mobilkészülékeken annak ellenére is, hogy a felhasználók nem engedélyezték a helybeállításokat, illetve amiért az ilyen típusú adatokhoz kapcsolódó beállítások és vezérlők elrendezése nem egyértelmű. 

A megállapodás értelmében a 85 millió dollár nagy része Arizona általános alapjába kerül, emellett ötmillió dollárt különítenek el fogyasztóvédelmi kérdésekre specializálódott általános ügyvédi képzési programokra. Az összeg kifizetésébe bár a Google beleegyezett, a jogsértést nem ismeri el. Nem mintha a büntetés hatalmas adósságba verné az anyacég Alphabetet: a 85 millió dollár az óriáscég utolsó negyedévben szerzett 16 milliárd dolláros bevételének töredéke, körülbelül 12 óra alatt folyt be ennyi a kasszába. 

google_követés

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A cég januárban arra kérte a bíróságot, hogy ejtse az ügyet, mivel a fogyasztóvédelmi törvények szerint az állítólagos csalásnak hirdetéshez vagy eladáshoz kell kapcsolódnia, de a bíró elutasította a kérést. A főügyészek szerint ezek az adatok kritikus fontosságúak a Google hirdetési üzletága számára, így a cégnek pénzügyi érdeke kapcsolódik ahhoz, hogy megakadályozza a felhasználókat az adataik visszatartásában. Arizona kormányzata azután kezdett el vizsgálódni, hogy 2018-ban az Associated Pressben megjelent egy cikk a keresőóriás homályos nyomkövetési gyakorlatairól, eközben azóta az Egyesült Államok számos más állama, köztük Washington, Texas, Indiana és a District of Columbia, hasonló keresetet nyújtott be, és az Európai Unióban is több ország fordult a fogyasztóvédelemhez.

A helyadatok a fogyasztóvédelmi szervezetek szerint azért problémásak, mert nagyon sokat felfednek a felhasználókról, köztük akár a vallási meggyőződést (istentiszteletek meglátogatására), a politikai beállítottságot (tüntetésekre látogatás), az egészségügyi állapotot (rendszeres kórházi látogatások) és a szexuális orientációt (bizonyos bárok látogatása). A Google pedig az adatokat különböző célokból használja fel, köztük a célzott hirdetések megjelenésére is.

A Google a maga részéről megjegyezte, hogy azóta megváltoztatta adatgyűjtési szabályzatát, és közlése szerint továbbra is törekszik arra, hogy kevesebb felhasználói adatot gyűjtsön. A 2018-as botrányra reagálva tűzoltásként például bevezetett egy új beállítási lehetőséget, amivel a helyelőzmények, sőt még az internetes tevékenységlista is automatizáltan törölhetők.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának negyedik, december 12-i állomásán.

a címlapról