:

Szerző: Koi Tamás

2021. február 18. 12:06

Magentában fürdik az OpenSignal magyar piacjelentése

Első alkalommal tett közzé országos szintű, az egyes szolgáltatók teljesítményét összehasonlító adatokat Magyarországra levetítve a crowdsourcing alapokon működő OpenSignal, mely több aspektusból méri a vezeték nélküli hálózatok képességeit, és állít fel rangsort ez alapján.

Közzétette első, kifejezetten Magyarországra vonatkozó piaci benchmark-körképét a crowdsourcing alapokon működő OpenSignal, mely a felhasználók készülékeinek mérései alapján állít össze különböző adatsorokat, illetve azok alapján egy ranglétrát. A tavaly október és december között, pontosan meg nem határozott számú mérés begyűjtése alapján felállított vizsgálati szempontrendszerek túlnyomó többségében a piacvezető dominanciája látszik.

Az OpenSignal országjelentése kifejezetten a négy, kereskedelmi hálózattal rendelkező hazai operátorra, így a Magyar Telekomra, a Telenor Magyarországra, a Vodafone Magyarországra és a Digi-re fókuszálva állította fel a szolgáltatók rangsorát a szokásos, úgynevezett "élményindexek" alapján. Az összesen hét kategóriából hatban a Magyar Telekomot hirdette "győztesnek" az OpenSignal, de van olyan benchmark is (az általános 4G-s rendelkezésre állás), amit a - hálózat felépítésének jellegéből fakadóan - a Digi nyert meg.

opensignal_hungary
forrás: opensignal

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A jelentés érdekessége, hogy míg (a Digit leszámítva) egyes mérések alapján (pl. Video Experience, Voice App Experience) a mezőny meglehetősen kiegyenlítettnek tűnik, addig a letöltési és feltöltési sebességet, valamint a 4G-s hálózatlefedettséget tekintve a Vodafone jelentősebben lemarad versenytársaihoz képest. Erre többek közt magyarázat lehet, hogy a Telekom és a Telenor évek óta közösen használják az LTE800-as rádiós közeget, ezzel nagyobb kapacitást és jobb lefedettséget biztosítva - erre utalhat egyébként az is, hogy a két szolgáltató a letöltési sebességindex tekintetében holtversenyt ért el.

Bár a teszteredmények között semmilyen, kifejezetten 5G-s hálózati képességeket mérő mutató nem szerepel, az OpenSignal kiemeli, hogy Magyarországon 2019-ben elsőként a Vodafone Magyarország indított kereskedelmi 5G-szolgáltatást. A céget a Telekom tavaly áprilisban követte, majd a piacvezető később a dinamikus spektrummegosztási eljárást (DSS) is bekapcsolta egyes budapesti állomásokon. A DSS technológia ugyanakkor már a Vodafone hálózatában is működik, jóllehet a jelentés erről nem tesz említést.

Az OpenSignal mindezek mellett rámutat arra is, hogy a Telenornak még nincs kereskedelmi 5G-szolgáltatása az országban.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának negyedik, december 12-i állomásán.

a címlapról