Szerző: Hlács Ferenc

2016. június 17. 14:13

Diagnosztikai porttal jönnek a Lenovo új munkaállomásai

A középszintű ThinkStation P410 és P510 Xeonokkal és barátságos árcédulával érkezik.

Új középkategóriás munkaállomásokat leplezett le a Lenovo, amelyeket a kategóriában megszokott nyers erő és könnyű szerelhetőség mellett az árcédulával is igyekszik vonzóvá tenni, nem csak az óriáscégek, de a kis- és középvállalatok számára is. Az új PC-k, P410 és P510 néven rajtoltak el, a nevezéktanból pedig pozíciójuk is egyértelműen kirajzolódik a vállalati felhasználókat célzó termékportfólióban: azok a tavaly bejelentett, belépőszintű P310 fölött, ugyanakkor a néhány hónapja debütált P910 és P710 csúcs-munkaállomások alatt helyezkednek el.

A slágertermék a Lenovo várakozásai szerint a P410 lesz, amely akár Intel Xeon E5-2600 v4 processzorral is felszerelhető, nyolc, 3,5 gigahertzre állított maggal. A RAM mérete egészen 128 gigabájtig tornázható fel, grafikus kártyák terén pedig Nvidia Quadro M5000-ig mehetünk el. A gyártó tárhely terén sem fogta vissza magát, a P410-ben négy meghajtót helyezhetünk el: 3,5 hüvelykes SATA merevlemezből egy akár 8 terabájt kapacitású darabot is választhatunk bele, de ezt 2 terabájtos hibrid meghatjóra is lecserélhetjük. A 2,5 hüvelykes SATA foglalatba a gyártó egy maximum 1 terabájtos SSD-t kínál, míg egy ugyancsak 2,5 hüvelykes, SAS beépítőhelyen egy 800 gigabájtos SSD vagy egy 600 gigabájtos HDD kaphat helyet. Az M.2 PCIe foglalat sem maradt le a palettáról, ide egy legfeljebb 1 terabájtos NVMe SSD kerülhet.

AI az IT-ban: ennek már fele sem tréfa

Június 16-án érkezik az idei első kraftie meetup!

AI az IT-ban: ennek már fele sem tréfa Június 16-án érkezik az idei első kraftie meetup!

A ThinkStation P410-ben két 16 sávos, illetve egy 8 és egy 4 sávos PCIe aljzatot, is találunk valamint a gyártó saját, többféle szabványt, így a PCIe, SATA és SAS protokollokat támogató Flex csatlakozója is felkerült rá. A gépen az alap PS2 (!), USB 2.0 és 3.0 aljzatok mellett opcionálisan USB 3.1 és Thunderbolt 3 csatlakozók felszerelésére is lehetőség van. A cég Flex foglalatot használó moduljaival az opciók tovább gyarapíthatók, például FireWire aljzattal. Az eszközön gigabites Ethernet csatlakozásra is adott a lehetőség, valamint igény szerint Bluetooth 4.0 támogatással kiegészített Intel Wireless N 82602 AC modullal is felszerelhető, Wi-Fi kapcsolathoz.

A P510 elsősorban méreteiből adódó előnyöket hoz, esetében a RAM már 256 gigabájt is lehet, illetve négy helyett tizenegy belső tárolónak adhat otthont. Mindezek mellett eggyel több 16 sávos és 8 sávos PCIe aljzat található benne, illetve akár Nvidia Quadro M6000 kártyával is felszerelhető. Más tekintetben az eszköz lényegében megegyezik kisebb testvérével.

A vállalati eszközökhöz természetesen a nyers erő mellett egy sor hasznos funkció is társul, mint a kvázi moduláris kialakítás: a ház felnyitásához, vagy akár a munkaállomások komponenseinek lecseréléséhez semmilyen szerszámra nincs szükség, azok nagy része különböző, könnyen kicsúsztatható kereteken kapott helyet. Az SSD-k és merevlemezek is ilyen rekeszekben találhatók, amelyek nem csak egyetlen gombnyomással kihúzhatók, de akár fejjel lefelé is visszatehetők, a cég "kezdőbiztos" csatlakozóinak hála ugyanúgy működnek majd tovább. De a tápegység maga is moduláris, egy mozdulattal kihúzható a házból, és igény szerint nagyobb teljesítményű darabra cserélhető, anélkül, hogy bármilyen alaplapi, GPU-s vagy egyéb tápcsatlakozót ki kellene húzni. A ház oldala is egyetlen gombnyomással vehető le, erre ugyanakkor igény szerint zár is szereltethető, így csak bizonyos, kulccsal rendelkező alkalmazottak férhetnek hozzá.

Az egyszerű szerelhetőséggel a gyártó elsősorban a kis- és közepes vállalatoknak akar kedvezni, amelyek sokszor kis létszámukból adódóan nem rendelkeznek külön IT szakemberrel a gépek karbantartásához. Ugyancsak az esetleges problémák egyszerű, "házilagos" felfedezését szolgálja, hogy a masinák egyik, csavarhúzó ikonnal megjelölt USB aljzata diagnosztikai portként is szolgál. Ehhez egy androidos eszközt csatlakoztatva, a Lenovo ingyenes alkalmazásával teljes rendszervizsgálatot végezhetünk a gépen, az esetleges hardverhibák felfedezésére, majd a kapott jelentést szükség esetén továbbíthatjuk a szervizpartnernek.

A frissen bemutatott új munkaállomások már a következő hetekben elérhetővé válnak. Egyelőre csak a ThinkStation P410 áráról van információnk, a gép alapkonfigurációja hazánkban 299 ezer forintról indul, ez aztán izmosabb komponensekkel gyorsan feljebb tornázható.

Csatlakozz partnerprogramunkhoz, mi pedig ajánlunk ügyfeleinknek, ezenkívül egyedi kedvezményeket is adunk webhosting csomagjainkra. Próbáld ki ingyenesen az Aruba Cloud-ot, most 40 ezer forint értékű vouchert adunk!

a címlapról

Hirdetés

AI az IT-ban: ennek már fele sem tréfa

2025. június 14. 23:01

Az AI technológiai és munkaerőpiaci hatásai az informatikában (2025) címmel érkezik az idei első kraftie meetup június 16-án.