Akár ARM-chipekkel is jöhetne az AMD
Nem állhat a cég dogmatikus alapon az ARM-chipekhez, nyilatkozta a Wall Street Journalnak az AMD elnök-vezérigazgatója, Thomas Seifert. A vezetői posztot ideiglenesen betöltő Seifert szerint jelenleg semmilyen fejlesztésük nem célozza az okostelefonokat, a táblagépekben azonban nagy lehetőséget látnak.
Céltalanul és vízió nélkül él egyik napról a másikra az AMD - vonhatjuk le a tanulságot Thomas Seifert, az AMD ideiglenes igazgatójának a Wall Street Journal számára adott interjújából. A cég a jelek szerint lemaradt az okostelefonok és a tabletek bummjáról, ahogy annak idején lemaradt konkurensétől a laptopok esetében is. A cég megmentőjének tartott következő generációs processzorok (a Llano és a Bulldozer) késnek, csak hónapokkal a Sandy Bridge után érkeznek - pedig az Intel bakija adott egy hónapot a zöldeknek. Ugyan a Zacate már piacon van, de a szegmens, amelynek meghódítására teremtették már jórészt elpárolgott.
Nem lehet könnyű most a második számú CPU-gyártó vezérének lenni - a cég hosszas és fájdalmas újraszervezés után lett nyereséges, de ezért cserébe lemondott az összes olyan projektjéről, amely kitörést jelenthetne a jövőben. A fókuszt jelentő asztali processzorok piacát felfalták a notebookok, a szerverekbe szánt lapkák pedig súlyosan kikaptak az Intel termékeitől. Seifert az interjúban arról beszélt a Wall Street Journalnak, hogy ennek ismeretében mit tartogat a jövő az AMD számára, és mit tartogat a cég a fogyasztók számára.
A következő lépés
A legfontosabb kérdés: hogyan törhet ki az AMD az alacsony eredményhányaddal kecsegtető belépő szintű processzorok piacáról és léphet be a gyorsan növekvő táblagépes és okostelefonos piacokra? Seifert ezzel kapcsolatban gyorsan lehűtötte a kedélyeket, okostelefonos lapkája a cégnek egy ideig biztosan nem lesz, egyrészt mert semmilyen ilyen célú fejlesztés nem folyik az AMD-nél, másrészt mert nem rendelkeznek a rádiós alegységekhez szükséges tudással - ez utóbbihoz egyébként az Intel is csak felvásárlással, az Infineon megfelelő részlegének megszerzésével jutott.
Valamivel pozitívabbak a chipgyártó esélyei a táblagépek piacán. Ugyan a cég ezen a piacon is hátrányból indul a lapkáinak magasabb fogyasztása miatt, az AMD grafikus technológiája jól passzol a médiatabletek videós és multimédiás felhasználási modelljéhez. Mi lenne azonban, ha az ARM-ot nem lehetne már megverni ezen a területen? Seifert szerint akkor elképzelhető, hogy az AMD is kénytelen lesz licencelni a technológiát és ARM-alapú lapkákkal kijönni. Ez a pálya nem elképzelhetetlen - az NVIDIA is az ARM-alapú Tegra családdal tört be a telefonos és táblagépes piacra, egy ideig még az AMD előtt is nyitva lesz a kapu a gyorsan növekvő területre.
Nem kriptonit
Seifert szerint a cég életében a nagy választóvonal a második negyedévben várható, amikor piacra kerülnek az új Llano kódnevű processzorok - amelyek az AMD szerint könnyebben megbirkóznak a grafikusan intenzív feladatokkal, miközben 10-30 wattal kevesebbet fogyasztanak, mint a Sandy Bridge processzorok. Kérdéses ugyanakkor, hogy nyers számítókapacitásban hol helyezkednek majd ez az AMD legújabb processzorai az Intel hasonló árú termékeivel szemben.
Ollé, lesz SYSADMINDAY! Duna melletti szabadtéri helyszínen idén is megrendezzük a hazai Sysadmindayt, az IT-üzemeltetők világnapját. Standup, IT security meetup, szakmázás, barátok, még több sörcsap.
Thomas Seifert váratlanul került az elnök-vezérigazgatói székbe, Dirk Meyer januári lemondása után. Az AMD új, ideiglenes vezetője meglehetősen új arc az AMD-nél, 2009-ben érkezett a Quimondától, vezérigazgatói kinevezéséig pedig a cég pénzügyeit igazgatta. Bár saját elmondása szerint sosem vágyott a vezető posztra, az igazgatótanács döntését elfogadta és addig vezeti a céget, amíg végleges döntés nem születik az új vezető személyéről.
Mint arról beszámoltunk, Dirk Meyer lemondásához az vezetett, hogy az igazgatótanácsnak nem tetszett az AMD által követett irány. A befektetők hiányolták, hogy semmilyen fejlesztés nem célozza a látványosan növekvő okostelefonos és táblagépes piacokat - a nagy rivális Intel pedig egyre növeli előnyét a PC-s processzorok terén.