Nincs több biankó csekk az Intelnél
Gőzerővel folyik az Intel átalakítása az új vezérigazgató, Lip-Bu Tan irányítása alatt, aki sebészi pontossággal próbálja lemetszeni a nem termő hajtásokat a szenvedő vállalat törzséről.
Több országban is elkaszálja a gyárépítési, fejlesztési projektjeit, emellett tovább folytatja a munkaerő-állomány racionalizálását az amerikai chipgyártás ikonja, az Intel. Az évek óta lejtmenetben lévő vállalat új menedzsmentje a második negyedéves eredmények ismertetése során először nyilatkozott arról, hogy idén mekkora létszámleépítést tervez, illetve milyen egyéb módokon próbál faragni a költségeken és igyekszik racionalizálni működését.
Az, hogy idén több tízezer dolgozót küldenek el a chipgyártótól, az új vezérigazgató, Lip-Bu Tan tavaszi kinevezése óta nyilvánvaló volt, csütörtökön viszont már konkrét számokat is közölt a vállalat vezetése. Az elmondottak alapján az Intel tervei szerint a cégnél az év végén 75 ezer munkavállaló fog dolgozni, nagyjából ötödével kevesebb, mint az év elején.
Az intézkedés révén a vállalat működési költségei a várakozások szerint körülbelül 17 milliárd dollárral csökkenhetnek majd éves szinten, miközben az elbocsátott dolgozóknak nyújtott kompenzáció csak a második negyedévben 1,9 milliárd dollárjába került a chipgyártónak.
Tan a beszámoló közzétételét követően a dolgozóknak küldött memo-jában szigorú költségkontrollt és gyakorlatilag teljes kézi vezérlést vetített előre:
Nincs többé biankó csekk. Mostantól minden beruházásnak gazdasági racionalitást kell tükröznie. Azt fogunk gyártani, amire a vevőinknek szükségük van, akkor, amikor szükségük van rá, és a pontos végrehajtással fogjuk elnyerni a bizalmukat
-mondta el Tan, aki a beszámoló közzétételét követő konferenciahíváson azt is hozzátette, hogy a jövőben minden lényegesebb chipdizájnt személyesen fog majd jóváhagyni, mielőtt a gyártási folyamat egyáltalán megkezdődhetne.
Könnyen lehet, hogy a vállalatnak az előző vezérigazgató, Pat Gelsinger által dédelgetett bérgyártói ambícióit is el kell engednie. Tan elemzői kérdésre kifejtette, hogy az Intel 18A technológiájú gyártósorai véleménye szerint csak akkor tudnak megtérülés mellett működni, ha azokon továbbra is csak saját chipjeit állítja elő a gyártó.
Ezzel párhuzamosan a tőzsdefelügyeletnek benyújtott jelentés szerint ha a fejlesztés alatt álló 14A gyártástechnológiával dolgozó gyártósorokhoz nem sikerül külső megrendelőt találni, a vállalat arra kényszerülhet, hogy teljesen felhagyjon a gyártással.
A fentieket tükrözi az is, hogy az Intel jelentős mértékben visszafogja a gyáregységek bővítésével és építésével összefüggő nagyberuházásait. Ennek részeként a cég új ohio-i fabja később készülhet csak el a vártnál, emellett teljesen leáll a több milliárd eurós német és lengyel beruházási projekt is.
Az Intel a június 28-án véget ért második üzleti negyedévben egyébként az elemzői várakozásnál jobban teljesített bevételoldalon: a céghez 12,9 milliárd dollár folyt be, csaknem egymilliárd dollárral több a konszenzushoz képest, de a négy negyedéve tartó folyamatos árbevétel-csökkenést ezzel nem állt meg. A cég nettó vesztesége - részben a leépítésekhez köthető egyszeri költségek miatt - 2,9 milliárd dollár volt, szemben az egy évvel korábbi 1,61 milliárd dollárral.
Az Intel részvényeinek árfolyama a tegnapi zárást követően 5%-os mínuszban állt, a cég ugyanakkor idén még így is 13%-os pluszban van, miután a tavalyi évet rekord mértékű, 60%-os mélyrepüléssel zárta.