Óriási kapacitásbővítésre készül a Starlink
A műholdas távközlés meghatározó szereplőjeként Elon Musk űripari cége, a SpaceX folyamatosan bővíti a Starlink flotta kapacitását akár a műholdak számának növelésével, akár az újabb generációs átviteltechnikai berendezések hadba állításával és a földi állomások kapacitásának növelésével.
Míg akár csak öt évvel ezelőtt még úri hóbortnak minősült, ma már szinte mindenkinek elérhető közelségbe került a műholdas internetkapcsolat, mely folyamatosan bővülő kapacitása és stabilitása révén lassan a földi hálózatok valós versenytársává válik bizonyos régiókban. A piac legnagyobb szereplőjének számító SpaceX Starlink hálózata ettől persze még továbbra is korlátos kapacitású, ám ezeket a korlátokat folyamatosan tágítja Elon Musk cége.
A szolgáltató legfrissebb, műszaki részleteket taglaló jelentése szerint ez a kumulatív kapacitás mára elérte a 450 Tbps-t. Ezen a jelenleg több mint 125 országban - köztük hazánkban - elérhető szolgáltatás nagyjából hatmillió ügyfele osztozik - persze nem egyszerre. A legaktívabb régiónak, illetve országnak természetesen az Egyesült Államok számít, ahol idén júliusban a műholdas kapcsolatok átlagos letöltési sávszélessége csúcsidőben csaknem elérte a 200 Mbps-t.

IT-security meetup és Tóth Szabolcs standupja a SYSADMINDAY-en! 4 top IT-biztonsági előadóval, Tóth Szabolcs (Szomszédnéni Produkciós Iroda) standupjával vár az idei SYSADMINDAY, most pénteken!
A Starlink hálózaton dolgozó mérnökök az elmúlt évben jelentős eredményt értek el a műholdas hálózatok egyik achilles-sarkának tartott RTT (késleltetés) csökkentésében is. Ez - szintén az Egyesült Államokban - mostanra csúcsidőben átlagosan 25,7 milliszekundum lett és az anonim méréseknek csupán kevesebb mint egy százalékánál tartott 55 ms-nél tovább az adatcsomagok küldése és fogadása.
A cég hosszú távú célként a tartós, 20 ms alatti válaszidő elérését tűzte ki célul a teljes hálózatban, ami a legmodernebb, 5G standalone hálózatokat leszámítva teljesen egy ligában van a földi mobilhálózatok paramétereivel.
A 7800 műholdból álló flotta által nyújtott szolgáltatás megbízhatóságát a Starlink szerint a földi feladóhálózat bővítése is elősegítette. A rendszer működéséhez elengedhetetlenül szükséges átjátszóállomásból csak az Egyesült Államok területén több mint száz található, melyeket összesen 1500 antennával szereltek fel és úgy helyezték el őket, hogy a hálózat minél kisebb késleltetés mellett működjön a legelszigeteltebb településeken. régiókban is. Ezen felül minden egyes Starlink műhold optikai kapcsolaton keresztül kommunikál egymással, ami a földi rendszerek lokális problémáit segíthet áthidalni.
A hálózat kapacitásának bővítését illetően jövőre érkezhet a következő mérföldkő - ekkor (a tervek szerint az év első felében) állnak alacsony Föld körüli pályára a harmadik generációs Starlink műholdak.
Az új flotta tagjainak mindegyike 1 Tbps letöltési és 200 Gbps visszirányú (feltöltési) kapacitást biztosít majd. Előbbi a második generációs szatellitekhez képest tízszeres, utóbbi 24-szeres gyorsulást eredményez.
A SpaceX szerint minden egyes, harmadik generációs műholdakből álló felbocsátás összességében 60 Tbps kapacitással növeli a hálózat teljes áteresztőképességét, ami a jelenlegi flottabővítésekhez képest egységenként hússzoros bővülést jelent.
A bővítésre szükség is lehet, a Starlink kapacitására a magán- és vállalati ügyfelek, valamint a közszféra szereplői (oktatási, egészségügyi intézmények) mellett egyre többen támaszkodnak krízishelyzet során, emellett a cég a földi operátorokkal kötött partneri megállapodásokon keresztül több régióban nyújtana korlátozott kapacitású, mobil szélessávú kapcsolatot kiegészítő vagy az pótló műholdas internetszolgáltatást.
Ehhez az első kereskedelmi partner a Deutsche Telekom amerikai leányvállalata, a T-Mobile US lett, mely július 28-án indítja el a T-Satellite nevű szolgáltatást, egyelőre szöveges üzenetek küldésére és fogadására korlátozottan.