Szerző: Koi Tamás

2025. május 28. 09:06

Elég durván összekapott a műholdakon Musk és az Apple

Komoly érdekkonfliktus kerekedett néhány évvel ezelőtt Elon Musk űripari cége, a SpaceX és az Apple között, melynek jogi szálai a mai napig nem lettek elvarrva.

A távközlés egyik legforróbb trendje manapság - különösen az Egyesült Államokban - a tradicionális mobilkommunikáció és a műholdas kommunikáció egymáshoz közel kerülése. Az alacsony Föld körüli pályán (Low Earth Orbit, azaz LEO) elhelyezkedő távközlési műhold-hálózatok terjedésével felgyorsuló folyamat ugyanakkor komoly érdekkonfliktusokat is eredményezett egyes piaci szereplők között.

Ilyen konfliktus bontakozott ki Elon Musk cége, a SpaceX és az Apple között, melyet közvetlenül Muskhoz köt a The Information riportja. A lap szerint amikor a milliárdos nem sokkal az iPhone 14 megjelenése előtt megtudta, hogy az Apple műholdas kommunikációra képes iPhone-t dobna piacra, megkereste a cupertinóiakat egy exkluzív ajánlattal.

Az ajánlat szerint a szolgáltatás indulását követő 18 hónapban a SpaceX összesen 5 milliárd dollárért biztosított volna exkluzív műholdas kommunikációs csatornát az Apple számára, melyet évente további egymilliárd dollárért cserébe tartott volna fenn a vállalatnak.

starlink_muholdak

Repülésbiztonság és innováció a HungaroControl fókuszában (x)

Technológiai infrastruktúrában és szakmai kompetenciában is a régió egyik legfejlettebb léginavigációs szolgáltatója a HungaroControl.

Repülésbiztonság és innováció a HungaroControl fókuszában (x) Technológiai infrastruktúrában és szakmai kompetenciában is a régió egyik legfejlettebb léginavigációs szolgáltatója a HungaroControl.

Az exkluzív lehetőség Musk tárgyalási stratégiájának megfelelően inkább volt egyfajta ultimátum. A milliárdos állítólag 72 órát adott TIm Cook-éknak arra, hogy elfogadják az ajánlatot, ellenkező esetben kilátásba helyezte egy rivális szolgáltatás indítását a Starlink műholdjain keresztül.

Musk egy ponton állítólag azzal is fenyegetett, hogy cége saját okostelefont dob piacra, mely erősen épít a Starlink hálózat által biztosított műholdas kommunikációs csatornára.

Az Apple végül visszautasította Muskot, aki két héttel az iPhone 14 rajtja előtt végül bejelentette, hogy cége megegyezett a T-Mobile USA-val egy közös műholdas kommunikációs csatorna üzembe állításáról.

Musknak leginkább az fájhatott, hogy az Apple saját szolgáltatásához a SpaceX egyik riválisát, a Globalstart választotta ki. A SpaceX 2023-ban perre is ment a Globalstarral, amiért a cég szerint a versenytárs szolgáltató azért vásárolt a tényleges igényeihez képest nagyobb spektrumcsomagot, hogy a riválisoknak ne maradjon kapacitás - ez egyébként bevett gyakorlat a spektrumárverések során.

A fenti perben még nem született ítélet, legrosszabb esetben azonban a Globalstartól akár meg is vonhatja a bíróság a spektrumhasználati jogot, ami a feltételek újratárgyalását eredményezheti a felek között.

Időközben az Apple és a SpaceX közötti feszültség valamelyest enyhülhetett, január óta, az iOS operációs rendszer 18.3 -as verziójának megjelenésével ugyanis a kompatibilis iPhone-ok is részt vesznek a T-Mobile USA és a SpaceX közös bétatesztjében, mely tavaly decemberben indult el.

a címlapról