:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2025. május 12. 14:30

Az adatvédelemre gyúr rá a Bluetooth 6.1

A szabványt gondozó testület bejelentette a rövid hatótávolságú rádiós kommunikációs szabvány legújabb, 6.1-es verzióját.

Az egyik legnépszerűbb, eszközök széles palettája által használt rádiófrekvenciás kommunikációs szabvány, a Bluetooth újabb lépést tett azzal, hogy a szabványalkotó testület, a Bluetooth Special Interest Group (SIG) bejelentette a protokoll 6.1-s verzióját. A kezdetben elsősorban a kis áramfelvételű PC- s perifériák és audioeszközök gyártói körében népszerű Bluetooth-alapú kommunikáció az elmúlt években, évtizedekben jelentős fejlődésen ment keresztül, a szabványba került újabb funkciók és meglévő képességek továbbfejlesztésével. Ugyan a Bluetooth 6.0-ás szabványt egyelőre még az androidos eszközök nagy része, és az iPhone-ok sem támogatják, a szervezet féléves frissítési ütemterve miatt már előre dolgozik a 6.1-ás verzióval, hogy tartani tudja a kétéves kiadási tervet.

A május 6-án megjelent legújabb kiadás újdonságaként a véletlenszerűen feloldható privát címek (RPA) bevezetését emeli ki a szervezet a rögzített MAC-címek helyett, mellyel jelentősen sikerül erősíteni az adatvédelmen. Az eljárás lényege, hogy a Bluetooth-eszközök véletlenszerű időpontokban változtatják meg azonosítócímüket, így a külső felek számára lényegében lehetetlenné válik a felhasználók és az eszközeik nyomon követése. Jelenleg az RPA-k rögzített időközönként, általában 15 percenként frissülnek, de mivel ez túlságosan kiszámítható, több lehetőséget ad a rosszindulatú felek számára.

bluetooth61_main

Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig

Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.

Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.

A Bluetooth 6.1 az RPA frissítéseket véletlenszerűen, valamikor 8-15 perc között hajtja végre, miközben egyéni értékeket is engedélyez 1 másodperc és 1 óra között. 

Mivel a címváltást a Bluetooth-vezérlő végzi, nem a készülék központi processzora, ezért az energiahatékonyságon is sikerül javítani, másrészt a szabvány lehetővé teszi a megbízható eszközök biztonságos újracsatlakozását a valódi személyazonosságuk felfedése nélkül. Az új adatvédelmi funkció működésével kapcsolatos további részletek a bejelentéssel együtt közzétett specifikációs dokumentumban olvashatók.

Bár a Bluetooth 6.1 izgalmas fejlesztéseket hoz a készülékek számára, a tényleges hardver- és firmware-támogatásig még éveket kell várni: a Bluetooth 6.1-et támogató chipek első hulláma még nem fog megjelenni 2026 előtt, és a korai implementációk még ekkor sem tartalmazzák majd rögtön az összes újonnan elérhető funkciót, mivel előtte még tesztelésre lehet szükség.

A világ egyik vezető processzor-architektúra tervező vállalata, az Arm 2025-ben jelentősen bővíti budapesti mérnökcsapatát. Csatlakozz hozzánk, és alakítsd velünk a jövő technológiáját! További részletekért látogass el weboldalunkra!

a címlapról