Üres üzletekkel riogat az Apple bérgyártója
Az Egyesült Államok hektikus vámpolitikája miatt a harmadik világbeli országokhoz hasonló állapotokat tapasztalhatnak hamarosan az amerikai vásárlók, ha bemennek egy elektronikai áruházba - állítja az egyik legnagyobb elektronikai bérgyártó, a Pegatron elnöke.
Üresen pangó polcokra, folyamatos áruhiányra, illetve úgy általában véve hiánygazdaságra figyelmeztet az elektronikai termékek piacára vonatkozóan Tajvan egyik legnagyobb bér-összeszerelő cége, a Pegatron. A több tucat ismert márkának, köztük olyan amerikai cégeknek, mint az Apple vagy a Dell dolgozó gyártó szerint a fenti állapot két hónapon belül bekövetkezhet az USA-ban, a Trump-adminisztráció kaotikus vámpolitikai intézkedéseinek köszönhetően.
A vállalat elnöke, T.H. Tung a Reutersnek adott nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy az amerikai vásárlókra kellemetlen meglepetés várhat a közeljövőben, mivel a teljes kereskedelmi-ellátási lánc behúzta a kéziféket az egy hónappal ezelőtt indult vámtarifa-intézkedések hatására, a meglévő készletek pedig hetek leforgása alatt elfogyhatnak a raktárakból.
USA Tech Hub: ahonnan a passzátszél fúj Minden, ami a technológiai szektorban történik, jellemzően az USA-ból indul.
A készlethiány elsősorban azokat a termékeket érinti, melyeknél a komponensek nagy száma Kínából származik, illetve itt is végzik az összeszerelést is többek között olyan cégek üzemeiben, mint a Pegatron vagy éppen a szintén tajvani Foxconn.
Az Apple-t már idő előtt megérintette a jelenség szele, pár héttel ezelőtt a kiapadó iPhone-készletek miatt jelentős felvásárlási láz kezdődött a cég termékeire az Egyesült Államokban, a vállalat pedig kénytelen volt az indiai gyárakból minden termelést és meglévő raktárkészletet az USA-ba irányítani.
Tung szerint ugyanakkor a nagy bérgyártók nem tudják egyik napról a másikra újratervezni a gyártás-ütemezést, illetve a kapacitást, mivel ezekre többnyire szerződéses kötelmek vonatkoznak akár egy évre előre.
A bérgyártó álláspontja alapvetően egybecseng azzal az iparági vélekedéssel, miszerint az elektronikai termékek komplex felépítése olyan bonyolult gyártás-ellátási láncot eredményez, melynek egyes elemein nem lehet gyorsan változtatni, illetve az az elképzelés is nonszensz, hogy a gyártás belátható időn belül visszakerül az Egyesült Államokba, nem lehet ugyanis egész iparágakat az egyik kontinensről a másikra költöztetni ilyen tempóban.