:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2024. november 13. 12:25

Japán is bekeményítene chipgyártásban

Támogatásokkal ösztönözné Japán a helyi chipgyártókat annak reményében, hogy sikerül visszakapaszkodnia egykori vezető helyére.

Átfogó tervet dolgozott ki Japán a helyi chip- és AI-ipar fellendítésére, miközben vezető szerepének visszaszerzésén dolgozik a chipszektort illetően. A javaslat szerint az állam legalább 10 billió jenes támogatási csomaggal dotálná 2030-ig a gyártókat, jelentette be Isiba Sigeru miniszterelnök, hozátéve, hogy a következő 10 év során pedig összesen több mint 50 billió jent szeretne a szektorba irányítani.

A helyi sajtó szerint az intézkedés egy novemberben véglegesedő, átfogó gazdasági csomag része lesz, amivel Japán a félvezető-ellátási lánc megerősítését és diverzifikálását célozza. A kormány célja, hogy 2030-ra megháromszorozza a hazai gyártású chipek eladását. A hétfőn bejelentett finanszírozás egyik valószínű kedvezményezettje a japán székhelyű Rapidus lesz, egy államilag támogatott chipgyártó, amelyre a legnagyobb figyelem irányulhat az ország chip-revitalizációs erőfeszítéseit illetően. 

japan-flag-on-semiconductor-1024x570

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

japán kormány által 2022-ben alapított Rapidust számos japán cég, köztük a Toyota Motor és a Sony Group támogatja, emellett együttműködik az amerikai IBM-mel is. A vállalat már több mint 2 milliárd dollár állami támogatást kapott, miután a legmodernebb 2 nanométeres logikai chipek sorozatgyártását tűzte ki célul 2027-ig.

A Rapidus elnöke, Tetsuro Higashi szerint ez a vállalat Japán „utolsó esélye” arra, hogy visszaszerezze vezető pozícióját a globális színtéren, és utolérja az olyan erős vezető pozícióban lévő szereplőket, mint Tajvan és Dél-Korea. Az 1980-as években még Japáné volt a vezető szerep, amikor még a globális félvezetőpiac több mint felét tudhatta magáénak. Az ország azonban fokozatosan lecsúszott az élmezőnyből, miután megjelentek olyan külföldi versenytársak, mint a dél-koreai Samsung és a Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), amely jelenleg a világ meghatározó szerződéses chipgyártója.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának negyedik, december 12-i állomásán.

a címlapról