:

Szerző: Koi Tamás

2023. július 20. 12:33

Fiókok mélyén porosodnak a leharcolt mobiljaink

A magyarok átlag fele tárol az otthonában használaton kívüli mobiltelefont, pedig ez akár veszélyes is lehet - derül ki egy friss kutatásból. A használt mobilok utóélete többnyire családon belül folytatódik.

A magyarok fele 3-4 évig használ egy mobiltelefont, ötödük viszont akár 4 évnél is tovább, a többségnek pedig volt már olyan telefonja, amit előtte már más is használt, és több mint harmada már maga is ajándékozott tovább családon belül készüléket - derül ki egy friss reprezentatív kutatásból, mely a Yettel Magyarország megrendelésére készült.

A kutatás szerint a megkérdezettek leggyakrabban azért váltanak mobilt, mert az előző használhatatlanná válik (55%). Emellett sokan cserélik le akkor is, ha még működőképes, de már nagyon megviselt (39%). A válaszadók 38%-a egy új funkció miatt is hajlandó lecserélni mobilját egy újra – ez a nők 33%-ára jellemző, és a férfiak 43%-nál fontos szempont –, valamint a férfiaknál a készülékcserét egy újabb modell piaci bevezetése is indokolhatja (11%).

A kitöltők harmada továbbá jelezte, hogy ha tehetné, gyakrabban váltaná le az aktuális telefonját – azonban egy korábbi kutatásból kiderült, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetből adódóan a magyarok harmada jelenleg inkább megpróbálja időben kitolni a készülékcserét.

smartphone_recycling

Nyerd meg az 5 darab, 1000 eurós Craft konferenciajegy egyikét!

A kétnapos, nemzetközi fejlesztői konferencia apropójából a HWSW kraftie nyereményjátékot indít.

Nyerd meg az 5 darab, 1000 eurós Craft konferenciajegy egyikét! A kétnapos, nemzetközi fejlesztői konferencia apropójából a HWSW kraftie nyereményjátékot indít.

A már nem használt készülékeket a válaszadók több mint fele (55%) még mindig otthon tárolja – bár a tavalyi eredményhez képest (63%) ez javuló tendencia, továbbra is ez a leggyakoribb sorsa a használaton kívüli mobiloknak. Akik a tárolás mellett döntenek, azoknak 47%-a egy készüléket, 32% kettőt, 21% pedig 3 vagy több mobiltelefont őriz a fiókban. Ezzel szemben tavaly még a régi mobilokat tároló válaszadók felének (46%) volt 3 vagy annál több ilyen telefonja otthon, amelyek ráadásul akár 10-15 évnél is régebbiek lehetnek.

A kutatás eredményei alapján a megőrzés mellett a legtöbben elajándékozzák vagy eladományozzák a régi mobilt (40%), a kitöltők 23%-a pedig az eladás mellett dönt. Aki továbbadja a készülékét, az leggyakrabban a gyermekének (45%) vagy egyik szülőjének (46%) ajándékozza, ötödük pedig nagyszülőnek vagy más idősebb rokonnak adja a mobiltelefonját. Érdekesség, hogy míg a válaszadók 65%-a fél attól, hogy visszaélhetnek az adataival, 16%-nál előfordult már, hogy nem törölte le a személyes adatait, mielőtt másnak továbbadta a régi mobilját; ez a fiatal felnőtt korosztály negyedére jellemző. 

Szerencsére ma már egyre kevesebb mobilkészülék landol a szemetesben, de még így is közel tízből egy megkérdezett kidobja a régi telefonját.

Ez azért is problémás, mert az elektronikai hulladékokban, így a mobilkészülékekben is találhatók olyan veszélyes anyagok, amelyek a rendeltetésszerű használat során nem okoznak gondot, de nem megfelelő tárolás esetén, vagy a kommunális hulladékba kerülve már ártalmasak lehetnek - hívja fel a figyelmet a szolgáltató.

Az elektronikai hulladéknak minősülő, leharcolt mobilkészülékeket a vonatkozó jogszabályok alapján az értékesítési pontokon át kell vegyék az eladók, akiknek gondoskodniuk kell a szakszerű hulladékártalmatlanításról. A közhiedelemmel ellentétben a használaton kívüli, akár működésképtelen mobilt vagy más elektronikai hulladékot bármelyik, ilyen terméket forgalmazó kereskedő köteles átvenni, nem csak az, amelyiktől eredetileg vásárolták a terméket.

A Yettel augusztus 31-ig 30 ezer forint kedvezménnyel honorálja új készülék vásárlása esetén a régi mobil leadását, ehhez azonban valamelyik új, lakossági havi díjas tarifára kétéves határozott idejű szerződést (hűségszerződést) kell kötnie az ügyfélnek.

Milyen technológiai és munkaerőpiaci hatások érhetik a backendes szakmát? Május 8-án végre elindul az idei kraftie! meetup-sorozat is (helyszíni vagy online részvétellel).

a címlapról

Hirdetés

Security témákkal folyatódik az AWS hazai online meetup-sorozata!

2024. május 2. 22:22

A sorozat május 28-i, harmadik állomásán az AWS-ben biztonsági megoldásait vesszük nagyító alá. Átnézzük a teljes AWS security portfóliót a konténerbiztonságtól a gépi tanulásos alkalmazások védelmén át, egészen az incidenskezelésig.