Online árfigyelő adatbázis létrehozását kezdeményezi a GVH
Egyfajta állami árösszehasonlító oldallal kívánja ösztönözni a versenyt, ezáltal fékezni az inflációs áremelkedés hatását a Gazdasági Versenyhivatal és a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
Online árösszehasonlító szolgáltatást kíván elérhetővé tenni a lakosság számára már a második negyedév végén a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) - jelentették be közös, csütörtöki közleményükben a felek. A szervezetek az élelmiszer-ágazatban lefolytatott vizsgálatok tapasztalatai alapján döntöttek a árfigyelő/árösszehasonlító szolgáltatás gyors létrehozása mellett, mely reményeik szerint erősíteni fogja a versenyt a piacon.
A közösen kiadott közlemény leszögezi, nemzetközi tapasztalatok világítanak rá arra, hogy az ártranszparencia, a fogyasztói árak összehasonlítása hosszú távon is mérséklő hatással lehet az árakra, illetve erősítheti a vásárlói tudatosságot. A hatóság és a minisztérium közös sajtóanyaga szerint Görögországban, Németországban és Romániában is működnek sikerrel hasonló rendszerek.
Rust? Kubernetes? FinOps? Melyiket válasszam? Egy jó karrierdöntéshez sok apróság szükséges. Egy alapos hazai technológiai körkép azoban még hiányzott. Végre van ilyen, és a 21. kraftie adásban kidumáltuk.
Mindezek következtében Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke "versenypártolási javaslatot" tett a Kormánynak egy online árfigyelő adatbázis létrehozására Magyarországon, amelynek működtetését – a szükséges fejlesztések elvégzése után – a Gazdasági Versenyhivatal biztosítja majd.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter támogatta a GVH kezdeményezését, ezért a felek közös munkacsoportot hoznak létre a lakosság számára is elérhető online árfigyelő adatbázis, illetve ahhoz kapcsolódó webes alkalmazás mielőbbi kifejlesztése, illetve a szükséges jogszabályi környezet kidolgozása érdekében. A már jövő hétfőn megalakuló munkacsoport továbbá egyeztetést kezdeményez az érintett szakmai szervezetekkel.
Az árfigyelés legelőször az élelmiszer-típusokra vonatkozóan a kiskereskedelmi szektorra fog összpontosítani úgy, hogy az elektronikus árfigyelő-rendszernek az év második negyedévének végére működnie kell - áll a bejelentésben.
A felek az online árfigyelő adatbázistól azt várják, hogy jelentősen megerősíti a transzparenciát, átláthatóvá teszi a különböző árképzési gyakorlatokat, végső soron pedig – a fogyasztók érdekeivel összhangban – hozzájárul a piaci verseny fokozásához, a vélt vagy valós túlárazás megakadályozásához.