Szerző: Voith Hunor

2016. június 28. 12:45

Híd épül a feljesztői környezetek és a nyelvszerverek közé

Nyílt forrású projektet indított a Microsoft, a Codenvy és a Red Hat, egyszerűsödhet a fejlesztők élete.

Újabb nyílt forrású projektet jelentett be a Microsoft, valamint a fejlesztésben részt vevő két partnere, a Red Hat és a Codenvy. A Language Server Protocol (LSP) a fejlesztők életét hivatott megkönnyíteni ezzel a protokollal, mely egységes kommunikációs és integrációs csatornát biztosít a különböző programnyelv-szervereknek (melyek például az automatikus kiegészítésért és számos egyéb fejlett keresési, szerkesztési funkcióért felelnek). A projekt létrehozói szerint így a fejlesztők a különböző nyelvek használatától függetlenül, könnyebben maradhatnak majd kedvenc fejlesztőkörnyezeteiknél.

A JSON-alapú protokoll (jelentős része) a Microsoft tavaly ősszel kiadott ingyenes kódszerkesztőjéből, a Visual Studio Code-ból származik, amit most a Codenvy is implementált az alapvetően felhős fejlesztésekre szánt Eclipse Che-ben (az LSP-vel bővített IDE a harmadik negyedévben lesz általánosan elérhető). A Red Hat szintén dolgozik az LSP implementálásán, a cég egy Java nyelvszervert fejleszt, melyet minden, a protokollt ismerő eszköz használhat majd.

Szoftvertesztelés: ütött az óra

A tesztelői szakmát rengeteg friss hatás éri, kifejezetten nehezített pálya ez mostanság.

Szoftvertesztelés: ütött az óra A tesztelői szakmát rengeteg friss hatás éri, kifejezetten nehezített pálya ez mostanság.

Az LSP forráskódja már elérhető a GitHubon, MIT licenc alatt, a benyújtott változások elfogadására egyelőre csak Microsoft-alkalmazottaknak van jogosultsága. Az LSP-t jelenleg C++, PowerShell, JSON, CSS, Xtext, Crane PHP, Haxe, Java és RAML nyelvszerverek és a már említett VS Code és Eclipse Che fejlesztői környezetek támogatják – az implementációs listát ezen az oldalon lehet nyomon követni.

Szintén eme kezdeményezés keretében a Codenvy elindított egy, a nyelvszerverek központi katalogizálására, verziókövetésére és letöltésére szolgáló projektet. A regisztrációs adatbázis a tervek szerint arra is lehetőséget nyújt majd, hogy a kódszerkesztők vagy fejlesztői környezetek közvetlenül onnan telepítsenek nyelvszervereket. Az adatbázist az Eclipse Alapítvány fogja hosztolni, a forráskód pedig természetesen szintén nyílt, és az EPL (Eclipse Public License) alatt lesz elérhető.

Csatlakozz partnerprogramunkhoz, mi pedig ajánlunk ügyfeleinknek, ezenkívül egyedi kedvezményeket is adunk webhosting csomagjainkra. Próbáld ki ingyenesen az Aruba Cloud-ot, most 40 ezer forint értékű vouchert adunk!

a címlapról