Szerző: Bodnár Ádám

2014. június 19. 12:03

Gyenge volt a tárolópiac a régióban és itthon is

Az EMEA régióban enyhén csökkent a külső diszkes tárolók piaca az első negyedévben, adta hírül az IDC. Az elemzőcég szerint a magyarországi forgalom látványosan esett.

Az EMEA régióban a külső lemezes tárolók eladásai 1,81 milliárd eurót tettek ki az első negyedévben, ez 2013 azonos időszakához képest 1,4 százalékos csökkenést jelent, áll az IDC által a napokban publikált adatokban. A leszállított tárolókapacitás eközben jóval a világátlag felett, majdnem 40 százalékkal emelkedett, megközelítve a 2500 petabájtot, vagyis a kapacitásra vetített költség meredeken csökkent.

Az IDC szerint Nyugat-Európában 1 százalékkal csökkent az eladott tárolók értéke a tavalyi első negyedévhez képest, ennek oka a gazdasági bizonytalanság mellett az volt, hogy a gyártók megújuló eszközeire váró vásárlók elhalasztották a beszerzéseket. Emellett jellemző trend az is, hogy a felhasználók a csúcskategóriás modellek helyett inkább a midrange felé mozognak, mivel már ezek a tárolók is elég nagy teljesítményt és sok szolgáltatást kínálnak, magas rendelkezésre állás mellett. A projektekben egyre ritkábban indokolható meg egy high-end tároló horribilis költsége.

Magyarországhoz kicsit közelebb lépve az látszik, hogy CEE régióban nagyon gyengén teljesített a tárolópiac. Az IDC úgy látja, sok országban a privát szféra és a közszféra egyaránt visszafogta a beruházásait, az orosz gazdaság bizonytalansága, illetve az Ukrán konfliktus sok helyen elvette a kedvet a vásárlásoktól. Maga az orosz piac egyébként enyhén nőni tudott 2013 első negyedévéhez képest, elsősorban a a közbeszerzésekkel kapcsolatos jogi szabályozás változásainak köszönhetően.

AI az IT-ban: ennek már fele sem tréfa

Június 16-án érkezik az idei első kraftie meetup!

AI az IT-ban: ennek már fele sem tréfa Június 16-án érkezik az idei első kraftie meetup!

A magyar tárolópiac értéke az első negyedévben 7,27 millió dollár volt, mondta el a HWSW-nek Bagi Bence, az IDC elemzője. Ez éves összehasonlításban komoly, 18 százalékos csökkenést jelentett, miközben a leszállított kapacitás is csak 4,6 százalékkal növekedett 2013 elejéhez képest, és ezzel mintegy 9600 terabájtot tett ki. Bence szerint a vizsgált időszakban kevés volt a nagy IT-projekt itthon (ezt a szerverpiaci adatok is alátámasztják), illetve itthon is megfigyelhető, hogy a szűkös büdzsék miatt a vásárlók az olcsóbb megoldásokat keresik.

A régió tárolópiacát az IDC szerint az EMC vezette a vizsgált időszakban, de az 1,9 százalékos bevételcsökkenése miatt a részesedése is csökkent, 25,6 százalékra. A második a NetApp volt 17 százalék feletti bevételarányos részesedéssel, a harmadik pedig az Európában jó pozíciókkal rendelkező HP lett, amelynek 5,2 százalékos növekedése a nagy gyártók között kiemelkedőnek számított. Az IBM, a Hitachi és a Dell egyaránt tárolóforgalmuk csökkenésével kellett szembenézzenek.

A hazai piacot is az EMC vezette, ahogy azt egy ideje már megszokhattuk, a második helyen a HP, a harmadikon pedig az IBM állt. A magyar tárolóeladások és a piaci erősorrend esetében mindenképp figyelembe kell venni azt a tényt, hogy a piac elég kicsi, így már egy-egy üzlet megnyerése vagy elbukása is jelentősen át tudja írni az erősorrendet.

Csatlakozz partnerprogramunkhoz, mi pedig ajánlunk ügyfeleinknek, ezenkívül egyedi kedvezményeket is adunk webhosting csomagjainkra. Próbáld ki ingyenesen az Aruba Cloud-ot, most 40 ezer forint értékű vouchert adunk!

a címlapról

Hirdetés

AI az IT-ban: ennek már fele sem tréfa

2025. június 16. 03:15

Az AI technológiai és munkaerőpiaci hatásai az informatikában (2025) címmel érkezik az idei első kraftie meetup június 16-án.