Szerző: Dojcsák Dániel

2008. szeptember 8. 10:13

Kipróbáltuk: Internet Explorer 8 beta 2

Az idei év a böngészőháború jegyében telik: alig hatvan napja jelent meg hivatalosan a Firefox 3, pár napja leplezte le a Google saját böngészőjét, a Chrome-ot, miközben a Microsoft is gőzerővel dolgozik az Internet Explorer 8-on. Az augusztus 27-én kiadott beta 2 verzió funkcionalitását tekintve már végleges változat, új elemek tehát nem kerülnek már bele, csupán a hibák javítása van már hátra.

[HWSW] Az idei év a böngészőháború jegyében telik: alig hatvan napja jelent meg hivatalosan a Firefox 3, pár napja leplezte le a Google saját böngészőjét, a Chrome-ot, miközben a Microsoft is gőzerővel dolgozik az Internet Explorer 8-on. Az augusztus 27-én kiadott beta 2 verzió funkcionalitását tekintve már végleges változat, új elemek tehát nem kerülnek már bele, csupán a hibák javítása van már hátra.

Az Internet Explorer 13 éves pályafutása alatt kapott már hideget-meleget a világhálót használóktól, megküzdött anno a Netscape-pel, aprították az anti-tröszt perekben is. Minden galiba ellenére a vállalati szféra befogadta és bármennyire innovatívabb volt a Mozilla Firefox, globálisan nem lehetett eddig sem komolyan megszorongatni az Explorert. Az új verzió viszont még a kritikus szemek számára is tetszetős lehet, hiszen a motor jóval gyorsabb elődjénél, számos kényelmi- és praktikus funkció került bele, emellett bepótolta konkurenseivel szembeni hiányosságait is, sőt egyes esetekben túl is lép rajtuk.

[+] Letölthető az Internet Explorer 8 második bétája

A telepítéshez mindenképp szükség van Windows Vista első vagy az XP harmadik javítócsomagjára. A 13 megabájtos telepítő futtatása után mindenképpen újra kell indítani a rendszert. A település után a program feltesz néhány működéssel kapcsolatos kérdést: szeretnénk-e az automata weboldal ajánló rendszert bekapcsolni, illetve szeretnénk-e, hogy minden internetezéssel kapcsolatos szolgáltatás esetén a Microsoft megoldása legyen az alapértelmezett?

Amennyiben az express beállításokat választja valaki, akkor azon túl, hogy az IE8 lesz az alapértelmezett böngésző, keresőként a Live Search, blogszolgáltatóként a Live Spaces, tudásbázisként (Wikipedia helyett?) az Encarta enciklopédia, térképszolgáltatóként a Live Maps, levelezőként a Live Mail lesz beállítva és fordítószolgáltatásként is a Live funkcionál majd. A telepítő ilyenkor bekapcsolja a Smart Screen Filter nevű funkciót is, amivel bármely oldalt megvizsgáltathatunk biztonsági szempontból. Amennyiben valaki az IE korábbi változatát használja, akkor az átállás során nem kell vesződni a beállítások importálásával, más böngészőről való áttéréskor viszont csak a kedvenceket és az előzményeket tudja átemelni, a jelszavakat, sütiket, beállításokat nem.


A végleges változatban novemberben megjelenő IE8-ról a Microsoft azt állította, hogy jóval fogyasztócentrikusabb lesz, mint a korábbi változatok. Ezt az állítást leginkább a kényelmi és biztonsági funkciók dömpingje támasztja alá, melyek a vetélytárs Firefox, Safari vagy épp Opera megoldásait valóban több ponton megelőzi. Persze azért akadnak hiányosságok is. A böngésző egyelőre csak angolul érhető el, több Microsoft megoldás pedig (például a Live Maps) inkább az amerikai közönség és a vállalati rendszerben dolgozók számára hatékony, így Magyarországon legalább a lokalizáció megjelenéséig érdemes várni a váltással.

Ismerős felület

A kezelőfelület a korábbi hetes változathoz képest nem változott meg alapjaiban, így nem kell újratanulni a program működését. A legnagyobb különbség az új eszköztárak megjelenése, illetve a webes tartalmak felett (egérkurzort ráhúzva) megjelenő lebegő opciók beépítése. Az első bétához képest újdonságként a biztonsági legördülő menü került be: innen érhetőek el a korábbi cikkünkben már bemutatott új funkciók, mint az InPrivate Browsing vagy az InPrivate Blocking. A böngészés biztonságát tovább javítja, hogy a címsorban az oldal domain-je kiemelést kap, így könnyebben felismerhetőek az adathalász kísérletek -- ha például a netbankunkat felkeresve nem a bank neve világít, hanem bármi más. Újdonság, hogy ha a böngésző a meglátogatott oldalon valamilyen kritikus veszélyforrást észlel, akkor az egész oldalt lefedő figyelmeztetést jelenít meg.

[+] Pornó mód az Internet Explorer 8-ban is

Az új verzióval a böngészőfülek rendszerét is átdolgozta a Microsoft, így jóval kezelhetőbbé válik akár 10-20 fül együttes jelenléte egy ablakon belül. Egy fülből újat nyitva az IE8 nem a jobb szélső mezőbe helyezi azt, hanem az eredeti mellé közvetlenül, illetve az egymásból származókat azonos színnel jelöli a könnyebb átláthatóság kedvéért. Sőt, a csoport bármely tagjára klikkelve elérhetőek közös funkciók: Minden tagját egyszerre be lehet zárni, a csoporton belüli, korábban bezárt füleket újra lehet nyitni később és ki is lehet emelni egy adott fület különállóként.

Ha mégis átláthatatlan a kép, akkor a QuickTabs ikonra klikkelve előnézeti képekkel ellátva, táblázatba rendezve jelennek meg az oldalak, így segítve a gyors tájékozódást. Egy új üres fület nyitva már az Internet Explorer is felkínál lehetőségeket a továbbhaladásra. A korábban bezárt oldalak újranyitása mellett kezdhetünk InPrivate böngészést, de a telepített kiegészítőkbe, keresőkbe kulcsszavakat beírva azonnal tartalmi oldalra kerülhetünk.


Az IE8 felhasználói élményt fokozó két új funkciója a Web Slices, azaz webszeletek, illetve az Accelerators, azaz gyorsítók. A webszeletek segítségével az RSS-hez, illetve inkább a Firefox Live Bookmarkjához hasonló metodikával lehet követni bizonyos oldalakon belüli tartalmi változásokat. Amennyiben a weboldal támogatja ezt a lehetőséget, akkor a fejléchez hozzáadhatunk weboldalakat, de nem kell ellátogatni a címre ahhoz, hogy lássuk történt-e változás, hanem egy lenyíló kis ablakban csak a fókuszterületet mutatja meg nekünk a böngésző. Hírkövetésre, aukciós oldalakhoz, közösségi szájtokhoz vagy egyéb dinamikusan változó tartalmakhoz hasznos segítség, már most több híroldal -- egyebek mellett az eBay, a Facebook is -- támogatja.

Az Accelerators ezzel szemben nem akkora újdonság, hiszen a címsor mellett megjelenő bővíthető kereső már hétköznapinak nevezhető. Ide az alapbeállításokon kívül befűzhetünk további keresőket, térképszolgáltatót, szótárat stb. A pluszt az adja, hogy bármely szót a weboldalakon kijelölve egy kis kék nyíl tűnik fel (a Microsoft Office 2007-ben megismert gyorsformázás menühöz hasonlóan), melyből azonnal elérhetőek a beállított keresők, így pedig érthető a funkció elnevezése is. A normál szöveges keresők esetén nem ajánl fel előzetes találatokat, ahogyan például a Firefox alá készített Ubiquity kiegészítő teszi, de kiválasztva a megfelelő forrást, új fülön jeleníti meg az eredményeket.

Gyors, gyorsabb, leggyorsabb?

Egy címet kijelölve viszont azonnal egy overlay ablakban mutatja meg a kért térképet, rákattintva pedig egy külön fülben is megnyitható. Ahogy arra fentebb is utaltunk a Microsoft térképkeresője az Egyesült Államokban hatékony igazán, szerkesztőségünk impresszumban található címéről például azt állította, hogy az nem egy érvényes formátum, de a Live Maps egyébként sem boldogul magyarországi helyekkel, annak ellenére, hogy manuálisan böngészve utca szintű részletességgel rendelkezik. Az ilyen apróságok ellenére maga a funkció könnyen megszokható, kényelmes és hasznos, valóban a felhasználói élmény fokozásának irányába mutató plusz.


A kényelem mellett a érdemben javult a teljesítmény is. Ugyan a most debütált Google Chrome-mal nem veheti fel a versenyt, annál jóval lassabban nyílik meg minden egyes böngészőfül, valamivel lassabban töltődnek be az oldalak, de az IE korábbi verzióihoz képest komoly előrelépés tapasztalható. Az Internet Explorer 8 a robusztus irányt követi, hiszen minden szép és jó lehetőséggel felvértezte felületét, de ennek ára van. Az extra kényelem és a komplexitás érdekében a megjelenítés sebessége szenved csorbát. A rendelkezésre álló erőforrásokkal is igen egyedien gazdálkodik. Ugyan hatékonynak tűnik a memóriakezelése, de a böngésző bezárásáig minden korábbi tartalmat igyekszik a RAM-ban tartani és csak a program bezárásával együtt tünteti el őket. Ez segítség lehet a bezárt oldalak újranyitásánál, betöltésénél, de a számítógépen futó többi program kárára teszi ezt.

Összességében az Internet Explorer 8 elődjeihez képest már első használatra is sokat változott, javult. Az új böngésző megfelel a 2008-ban támasztott igényeknek, képes kezelni a veszélyeket, óvja a felhasználót, de közben új lehetőségeket is nyit számára. A testreszabási lehetőségek, a kiegészítők tömege, a kontrollálható teljesítmény erős kapocs lehet az alternatívák, így elsősorban a Firefox és az Opera mellett, viszont a laikus felhasználó számára az IE8 által válnak befogadhatóvá az elmúlt évek webes innovációi.

Csatlakozz partnerprogramunkhoz, mi pedig ajánlunk ügyfeleinknek, ezenkívül egyedi kedvezményeket is adunk webhosting csomagjainkra. Próbáld ki ingyenesen az Aruba Cloud-ot, most 40 ezer forint értékű vouchert adunk!

a címlapról

Hirdetés

AI az IT-ban: ennek már fele sem tréfa

2025. június 15. 14:37

Az AI technológiai és munkaerőpiaci hatásai az informatikában (2025) címmel érkezik az idei első kraftie meetup június 16-án.