:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2025. július 22. 14:30

Kihátrálhatnak a britek az Apple-lel vívott titkosítási harcból

Az amerikai kormányzat falhoz szoríthatta az Egyesült Királyságot, brit tisztviselők elmondása szerint visszavonulás van tervben az Apple-től követelt, iCloud-titkosítás megkerüléséhez használható hátsó ajtó ügyében. A háttérben a két ország közti kereskedelmi tárgyalások húzódnak.

Brit tisztviselők beszámolója szerint lecsillapodhat az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közti összetűzés jelentette feszültség, mely annak kapcsán alakult ki, hogy a brit kormányzat az iCloud felhőszolgáltatásban tárolt felhasználói adatokhoz való hozzáférést lehetővé tevő hátsó ajtó létrehozására utasította az Apple-t az év elejéb, természetesen nyomozati és felderítési célokra hivatkozva. A cupertinói cégnél azonban kiverte a biztosítékot, hogy a brit belügyminisztérium ráadásul általános, globális hozzáférést kért a titkosítással védett mentésekhez, azaz nem eseti jelleggel kért betekintést egyes, jellemzően bűnügyekben potenciálisan érintett személyek tárolt adataiba.

Az Apple még március elején nyújtott be fellebbezést annak reményében, hogy hatályon kívül kerülhet a végzés. Az iPhone-gyártó az Investigatory Powers Tribunal független igazságügyi testületnél indította el a folyamatot, mely az Egyesült Királyság biztonsági szolgálatai elleni panaszokat vizsgálja. Az IPT elutasította a kormány azon kérését, amely a fellebbezéshez kapcsolódó tárgyalás azon részleteinek nyilvánosságra hozását tiltotta volna, melyeket nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva szerettek volna titokban tartani. A bírók határozata kimondta, hogy az Egyesült Királyság kérése sértené az igazságszolgáltatás elveit is.

A Financial Times-nak nyilatkozó források szerint a brit belügynek valószínűleg hátra kell lépnie a washingtoni vezetők, köztük J. D. Vance alelnök politikai nyomásgyakorlása miatt. Amennyiben a kormányzat ugyanis továbbra is harcol azért, hogy az Apple végpontig terjedő titkosításán réseket üssön, negatívan befolyásolhatja az Egyesült Államokkal kötött technológiai megállapodások kimenetelét, és a két ország közti Cloud Act nevű egyezményt.

ukapple

Kafkával tér vissza az álomból a HWSW free!

2 év után, július 23-án újraindul a HWSW free! meetup-sorozat, melyet a Kafka evangelizációjának szánunk. Ingyenes, online, gyere!

Kafkával tér vissza az álomból a HWSW free! 2 év után, július 23-án újraindul a HWSW free! meetup-sorozat, melyet a Kafka evangelizációjának szánunk. Ingyenes, online, gyere!

Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke olyan kereskedelmi stratégiát dolgozott ki, amely főként digitális célokat fogalmaz meg, többek közt az AI technológiákra és az adatpartnerségekre összpontosít. Egy másik magas rangú kormánytisztviselő szerint a belügyminisztérium „nagyon rosszul kezelte” az Apple titkosításának kérdését, és falhoz szorította magát, amiből most kiutat keres. A belügyminisztérium álláspontját képviselő ügyvédek július folyamán vitatták meg a következő jogi lépéseket, de a kormányon belül nagy a megosztottság abban a kérdésben, mi a legjobb eljárásmód.

Az Apple még a fellebbezés benyújtása előtt úgy döntött, hogy a „kisebbik rossz" lépést választja, és kikapcsolja a végponti titkosítási védelemet nyújtó Advanced Data Protection szolgáltatást az Egyesült Királyság piacán, ahelyett, hogy eleget tett volna a felszólításnak, amely a kért backdoor létrehozásával járna a hozzáférés létrehozásához. Az ADP célja, hogy végponti titkosítással lássa el az iCloud felhős tárhelyen tárolt adatok, illetve fájlok jelentős részét, így többek között magát az iCloud drive-ot, a fotókat vagy a készülékmentéseket.

Trump maga is kritikusan viszonyult az Egyesült Királyság titkosítással kapcsolatos álláspontjához, a kínaiak gyakorlataihoz hasonlította a kérést, amit szerinte a britek „nem tehetnek meg”. Az Egyesült Államok nemzeti hírszerzésének igazgatója szerint a rendelet az amerikaiak magánéletének „súlyos megsértésével” járna, amely a két ország közötti adatvédelmi megállapodást is sértené.

Nagy-Britanniában az Online Safety Bill nevű internetbiztonsági rendelet a végponti titkosítást használó platformok számára minden korábbinál szigorúbb előírásokat hozott, a jogszabály elfoadását megelőzően több cég is azzal fenyegetett, hogy inkább megszünteti a szolgáltatását az országban, mint hogy hozzáférést adjon a felhasználók adataihoz, titkosított kommunikációjához.

Fordulóponthoz értünk. A próbaidőszaknak vége, ez már karrier szempontból is véresen komoly játék. Ráadásul mindenkit érint az informatikában!

a címlapról