Több mint tízezer propagandacsatornát kaszált el a YouTube
Több mint tízezer, többségében kínai és orosz állami kötődésű propagandacsatornát és más fiókokat távolított el a második negyedévben a Google kockázatelemző csoportja a YouTube-ról.
Rendkívül aktív munkát végzett a Google kockázatelemző csoportja (Threat Analysis Group) az idei második negyedévben a YouTube tartalmakat illetően. A szervezet jelentése szerint a háromhónapos etapban közel 11 ezer YouTube csatornát és egyéb fiókokat távolítottak el, mivel azok nyíltan vagy kevésbé nyíltan kínai és orosz propagandát terjesztettek.
A jelentés szerint a csatornák többsége (körülbelül 7700) Kínához kapcsolódott és főként kínai és angol nyelvű tartalmakat osztottak meg, melyek Hszi-Csin Ping kínai elnököt támogatták, illetve az amerikai külpolitikát tárgyalták, esetenként bírálták.
A jelentés szerint az eltávolított csatornák közül mintegy 2000 volt Oroszországhoz kapcsolódó, melyek amellett, hogy az országot támogatták, Ukrajnát, a NATO-t és a nyugati országokat bírálták.

Kafkával tér vissza az álomból a HWSW free! 2 év után, július 23-án újraindul a HWSW free! meetup-sorozat, melyet a Kafka evangelizációjának szánunk. Ingyenes, online, gyere!
Az akció célja ez esetben is a világszintű dezinformációval és a "koordinált befolyásolással" szembeni fellépés volt, ugyanakkor nem csak a fenti két országra korlátozódtak. A jelentés alapján a kockázatelemző csoport Azerbajdzsánban, Iránban, Törökországban, Izraelben, Romániában és Ghánában is eltávolított befolyásoló kampányokat, melyek főként belpolitikai ellenfeleket céloztak, illetve regionális konfliktusokhoz fűződtek.
A Google intézkedései alapvetően jól illenek abba a trendbe, melynek részeként a technológiai vállalatok igyekeznek aktívabban fellépni a digitális térben megjelenő dezinformációval és manipulálási kísérletekkel szemben.
Ez a cél azonban nem minden esetben valósul meg maradéktalanul. A tavaly év végi romániai elnökválasztás során például a TikTokon segítették győzelemre az oroszpárti politikát folytató jelöltet, amiből végül komoly botrány lett és az Európai Bizottság is soron kívüli fellépést kezdeményezett az ügyben.