Vékonyabb, könnyebb, de nem szívósabb a Samsung Galaxy Z Fold7
Végre egy tisztességesebb előrelépést jelent elődjéhez képest a dél-koreaiak legújabb foldable mobilja, nem csak formatervben, de kamerák terén is sikerült fejlődni, az akkumulátorról ez viszont nem mondható el.
A foldable okostelefonok esetében még mindig tartja magát a vélekedés (nem véletlenül), hogy az ilyen típusú készülékek nagyok és nehezek, méretük ellenére az akkumulátor élettartama, valamint a kamerák minősége gyengébb. A gyártók szép lassan próbálnak erősíteni a kategória gyengeségein, több-kevesebb sikerrel. A Samsung idei hajtogatható prémiummodellje, a július 9-én bejelentett Galaxy Z Fold7 ugyan nem orvosolja a széria minden hibáját, de jelentős előrelépést hoz. A cég ugyan már régóta gyárt foldable telefonokat, de a generációk közötti változások eddig minimálisak voltak. Az aktuális, hetedik generációról viszont már tényleg elmondható, hogy érdemi fejlődést sikerült elérni, vélhetően részben azért is, mert az Oppo, a Google és más riválisok szintén erősödnek a mezőnyben, így egyre nagyobb a nyomás.
A Galaxy Z Fold 7 az elődnél vékonyabb és kicsit szélesebb, méghozzá az eddigi legvékonyabb, legkönnyebb Galaxy Fold, mely 215 grammjával alig nehezebb, mint egy hagyományos csúcsmodell, ráadásul még a Galaxy S25 Ultra súlyánál is kevesebbet nyom. Összecsukott állapotban 8,9 mm vékony, ami csak kicsivel több, mint a Galaxy S25 Ultra vastagsága, de jóval kevesebb, mint amennyit a 12,1 milliméter vastag Galaxy Z Fold6 esetében sikerült elérni. Kihajtott állapotban mindössze 4,2 mm, amivel vékonyabbra sikerült, mint a Google Pixel 9 Pro Fold.
Jelentős megtakarítás az OpenStack Cloud Pro szerver szolgáltatással (x) Használja ki az Openstack-alapú virtuális szervereinkre szóló 50%-os kedvezményt az első 3 hónapra - igény szerint óránkénti, havi vagy éves díjszabással!
A vékonyabb profil ellenére a Samsung megtartotta ugyanazt a 4400 mAh-s akkumulátort, amit eddig is használt, és állítólag egy egész napnyi használatot biztosít. Mivel a nagyobb belső képernyő használata gyorsabban meríti az akkumulátort, jó eséllyel nap végére már a töltőt kell keresni. Érdemes még tudni, hogy két cellára bontott telep Li-Pol technológiát használ az elterjedőben lévő Si/C helyett, ráadásul a töltési sebesség 25 wattos maradt, ami kimondottan lassú. Ennek köszönhetően fél óra alatt 50%-ot sikerülhet tölteni az eszközbe, és láthatóan a Samsungnak csak nehezen sikerül előrelépést produkálnia ilyen téren.
Ami a formai módosításokat illeti: az előlapi kijelző 21:9-es arányú, 6,5 hüvelykes, 1080x2520 felbontású OLED panel, amivel jóval szélesebbé vált az elődhöz képest. Kinyitva pedig egy 8 hüvelykes 120Hz-es OLED kijelzőt kap belül a felhasználó 1968×2184 felbontással. Ami viszont már nincs: rejtett előlapi kamera és S-Pen támogatás, így a készülék nem kezeli a digitális tollat. A tartósság terén is van haladás, a Samsung szerint a Z Fold nagyszabású újratervezésének része egy új „Armor Flex” zsanér, amely laposabb és erősebb, egyébként a telefon IP48-as besorolással rendelkezik por- és vízállóság szempontjából. A fedőképernyőt Corning Gorilla Glass Ceramic 2 panel, míg a belső képernyőt kétszer vastagabb Ultra Thin Glass (UTG) üveg védi.
A Fold 7 belsejében a továbbfejlesztett Snapdragon 8 Elite chip dolgozik, ami a Galaxy S25 családot is hajtja. A neurális feldolgozóegység 41, a központi feldolgozóegység 38, a grafikai feldolgozóegység pedig 38 százalékkal jobb teljesítményt nyújt a készülék előző generációjához képest a hivatalos tájékoztatás szerint. Ehhez minimum 12 GB RAM társul, ami kissé kevésnek bizonyul, és amennyiben a felhasználó 16 GB-ot szeretne legalább, akkor már az 1TB háttértárral felszerelt változatot kell megvásárolnia.
A Samsung hozzányúlt a kamerarendszerhez is, főként a főkamerához, így az új Fold végre megkapta az S25 Ultrából ismert 200 megapixeles szenzort (F/1,7), ami egy nagyobb felbontású érzékelő, mint a Galaxy Z Fold 6 50MP-es fő kamerája. Ehhez csatlakozik egy kevésbé impresszív egy kevésbé impresszív 12 MP-es ultraszéles látószögű kamera autófókusszal, valamint 10 MP-es teleobjektív kamera 3x optikai zoommal és optikai képstabilizátorral.
A belső 10 MP-es szelfikamera azonban már nem a Samsung kijelző alá épített technológiáját használja, hanem egy kijelzőbe vájt lyukban helyezkedik el. Mindkét előlapi kamera 100 fokos látómezővel rendelkezik, amely 17,6%-kal szélesebb és 2,5-szer tisztább az elődnél. A telefon összes kamerája képes 4K 60 fps videókat rögzíteni, az elsődleges kamera akár 8K 30 fps videókat is.
A Samsung megerősítette, hogy az új modellt már Android 16-tal és One UI 8-cal lehet kivenni a dobozból, továbbá hét generációnyi Android rendszerfrissítést és biztonsági javítást garantál a telefonhoz hét éven keresztül. Támogatás terén adott GPS, az 5G, a Wi-Fi 7, a Bluetooth 5.4, az UWB-vel, az NFC és egy USB 3.2 Type-C port. Helyet kapott rajta egy fizikai SIM-kártyahely, de egyes piacokon dupla SIM-kártyahely is elérhető.
Az előrendelés már elindult, míg a telefon kiszállítására július 25-ig kell várni. A 12GB RAM-mal rendelkező Galaxy Z Fold7 modellek 256GB-os verziója 879 990, az 512 GB-os változata 929 990, míg a 16GB RAM-mal és 1TB tárhellyel érkező okostelefon 1 049 990 forintos ajánlott fogyasztói áron érkezik.

A legérdekesebbnek számító Galaxy Fold7 mellett a Samsung készült a Z Flip7 és Z Flip7 FE modellekkel is, így összesen három különböző foldable készülékkel erősít a mezőnyben. Utóbbiról még azért érdemes szót ejteni, mert a portfólióban ez az első FE (Fan Edition) készülék, ami egy hozzáférhetőbb árú, de szerényebb képességekkel ellátott kiadás. Lényegében a tavaly kiadott Galaxy Z Flip6 specifikációit nyújtja, de Snapdragon 8 Gen3 processzor helyett egy Exynos 2400 került bele, és a 12GB helyett 8GB memóriával kell beérni, ahogy háttértárból is csak 128/256GB adott 256 és 512 gigabájt helyett. Cserébe viszont 399 ezer forintos kezdőáron érhető el, százezer forinttal kevesebbért a Flip6-ért kifizetendő 499 ezer forint helyett. Ez a kiadás szintén július 25-től érkezik a vásárlókhoz, fekete és fehér színben.
Hogy áll a foldable piac?
Az IDC piackutató számai szerint a foldable mobilok a globális okostelefonpiac mindössze 2 százalékát fedték le 2024-ben. A legnagyobb szereplőnek a Samsung számít 34 százalékos részesedéssel, amit követ a Huawei 24 százalékkal. A Honor a negyedik helyen végzett közel 11 százalékkal. A Counterpoint Research szerint 2025 még több kihívást tartogathat, a foldable készülékek piacán első alkalommal lehet majd megfigyelni negatív eredményt, éves szinten 4 százalékos visszaesésre számítanak az elemzők. A csökkenés viszont nem stagnálást jelent majd, hanem a 2026-os látványosabb fellendülés előtti konszolidáció lesz valójában. Az elemzők szerint az Apple régóta pletykált összehajtható modelljének megjelenése a szegmensben, valamint az újabb és újabb kagylómobilok érkezése felhajthatja majd a keresletet és a piacot.
A Google részesedése a foldable mobilok piacán 13 százalékkal nőtt 2024-ben, míg az egyéb, kisebb telefonmárkák összessített szelete is hatalmasat, éves szinten 155 százalékot ugrott. Az OPPO részesedése viszont jelentősen visszaesett, drasztikus 72 százalékkal. A másik népszerű kínai márka, a Vivo 23 százalékot erősödött, míg a Xiaomi esetében 108 százalék, a Honornál pedig 106 százalék növekedést lehett a rubrikákba írni. A listát a Motorola vezeti egészen drámai +253 százalékkal.
A kínai Huawei készülékeiből 54 százalékkal többet sikerült szállítani, ezzel szemben a Samsung kifejezetten foldable mobiljaiból 33 százalékkal kevesebb fogyott, ami ismét azt mutatja, hogy az úttörő dél-koreai szereplő dominanciája gyengülőben.