Elcsábította a Meta az Apple top AI-szakértőjét
Újabb elit kutatót igazolt le Zuckerberg több tízmillió dolláros kompenzációs csomagért cserébe, ami nagyon nem jó hír az AI-fejlesztéseivel küzdő cupertinóiak számára.
Újabb komoly szakembert húzott be a Meta istállójába Mark Zuckerberg a nemrég megalakított „Superintelligence” nevű részleghez. Az ügyhöz közel álló forrás szerint hetekig tartó toborzási kampányolás után sikerült megnyerni az Apple egyik vezető AI-kutatóját, Ruoming Pangot, aki az első nagy Apple-től átigazolt komoly szakmai fogás a laboratórium számára. A cupertinói cégnél korábban AI-modellek fejlesztéséért felelős Foundation Model csapatot vezető mérnök évi több tízmillió dolláros kompenzációs csomagért cserébe vált oldalt. A nagyjából 100 főből álló csapat az Apple Intelligence alapját képező modelleket fejlesztette.
Zuckerberg agresszív toborzási stratégiája az AI-tehetségekért láthatóan sikeres, sorra sikerülnek a drága igazolás az új csapat feltöltéséhez. A múlt héten a Meta 11 új munkatársat jelentett be, köztük az OpenAI, a Google DeepMind és az Anthropic korábbi kutatóit. Az iparági jelentések szerint a Meta hatalmas fizetési csomagokat kínál, egyesek számára akár 100 millió dolláros (33,9 milliárd forint) bónuszt is ígér, hogy tehetségeket szerezzen a Scale korábbi vezérigazgatója, Alexandr Wang által vezetett új divízióhoz. Viszonyításként: a Glassdoor adatai szerint az OpenAI-nál egy átlagos mérnök fizetése 100- 200 ezer dollár között mozog
A Meta pár hete egyezett meg a Scale AI-jal arról, hogy 14,8 milliárd dollár értékben megszerzi a 2016-ban alapított startup 49%-át. Az AI-rendszerek tanításához használt hatalmas adathalmazok felett diszponáló Scale AI alapítója, Alexandr Wang állt az új kutatóközpont élére. A források szerint Zuckerberg elégedetlenné vált Llama modellek visszafogott fogadtatásával, a beruházás célja pedig a gyors felzárkóztatás, de lehetőleg úgy, hogy mindeközben a versenyhatóságok ne indítsanak újabb kellemetlenkedő vizsgálatokat a társasággal szemben a monopoltörekvések miatt.
Autista csodabogarak Az informatikai közeg jó táptalaj a neurodivergens szakembereknek.
Pang elvesztése komoly csapás lehet az iPhone-gyártó számára, mely teljes gőzzel próbál haladni saját mesterségesintelligencia-alapú fejlesztéseivel, de egyelőre nem tudja időben leszállítani a termékeihez és szolgáltatásaihoz ígért fejlesztéseket. A cég hónapok óta dolgozik azon, hogy az AI-jal támogatott Sirit végre útnak indíthassa, miután márciusban el kellett halasztani a bevezetést, melynek dátumát különösebb magyarázat nélkül 2026-ra tolta ki. Nem sokkal később a Vision Pro fejlesztéséért felelős részleg vezetője, Mike Rockwell állt a projekt élére, miután az előd John Giannandrea nem váltotta be a reményeket.
Pár hete jelentek meg azok a sajtóértesülések, melyek szerint az Apple kinézhette magának a Perplexity startupot is. Az ügyben állítólag még nem született döntés, ebből kifolyólag konkrét ajánlat sem, az Apple ugyanakkor a riport szerint egyrészt a Perplexitynél dolgozó tehetségek elcsábítását, másrészt egy életképes, AI-alapú keresőmotor megszerzését reméli az üzlettől - ahelyett, hogy az alapoktól fel kéne építenie azt, ami a Sirivel kapcsolatos fiaskók miatt egyáltalán nem megy könnyen a cupertinóiaknak. Az Apple és a Perplexity közt zajlottak már korábban egyeztetések a mesterséges intelligenciával megtámogatott keresőmotor lehetséges integrációjáról a Safari-ba.