Nyílt forrásúvá teszi egyes AI-modelljeit a Huawei
A kínai AI-fejlesztők sorra jelentik be, hogy nyílt forráskódú modelleket tesznek elérhetővé, ezzel jelentősen csökkentve költségeiket. A Huawei számára is újabb ajtók nyílhatnak ki az Ascend chipekhez optimalizált nyílt Panguval.
Nyílt forráskódúvá tette a Huawei két mesterségesintelligencia-modelljét, egy 7 milliárd paraméteres, valamint a 72 milliárd paraméteres Pangu Pro MoE (Mixture-of-Experts) architektúrát használó modelleket. Ez a nyitás jelentős segítség lehet az amerikai kereskedelmi feketelistán szereplő kínai cég számára a saját ökoszisztéma kiépítésében, és a külföldi terjeszkedésben is. A kínai távközlési óriás hozzáállása jól idomul a többi kínai AI-fejlesztő stratégiájához, akik szintén a nyílt forrású fejlesztés mellett tűnnek elkötelezettnek: legutóbb például a Baidu jelentette be hétfőn, hogy nyílt forrásúvá tette nagy nyelvi modell családját, az Ernie-t.
A Huawei így nem csak a hazai terepen erősít, de bebetonozza pozícióját az AI értéklánc egészében is, miközben próbálja enyhíteni az amerikai exportkorlátozások negatív következményeit. A vállalat a modellek megnyitását az „Ascend ökoszisztéma terjeszkedési stratégiájának" újabb kulcsfontosságú intézkedéseként említi, mellyel felgyorsítaná AI technológiáinak bevezetését valamennyi iparágban, ezzel ösztönözve más Huawei-termékek használatát.
Ollé, lesz SYSADMINDAY! Duna melletti szabadtéri helyszínen idén is megrendezzük a hazai Sysadmindayt, az IT-üzemeltetők világnapját. Standup, IT security meetup, szakmázás, barátok, még több sörcsap.
A Pangu nyílt forráskódú elérhetősége lehetővé teszi a fejlesztők és a vállalkozások számára, hogy a modelleket ne csak tesztelhessék, de igényeik szerint módosíthassák. A modellek összekapcsolása a vállalat AI-chipjeivel és kapcsolódó termékeivel egyedi előnyt biztosíthat a vállalatnak. Míg a Baiduhoz hasonló versenytársak már rendkívül fejlett LLM-ekkel rendelkeznek, a Huawei egyedi helyzetét adja, hogy a kormányzati, pénzügyi és gyártási szektorok számára specializált MI-modellekre összpontosít.
Az Ascend AI chipsorozatot a vezető versenytárs Nvidia termékeinek ígéretes kínai alternatívájaként tartják számon hazai terepen, főleg hogy az Nvidia korlátozottan értékesítheti termékeit Kínában. A Huawei ütemesen dolgozza le az Egyesült Államok szankcióiból eredő technológiai hátrányát - az Ascend 910C AI-chip tömeggyártása már megkezdődött, utódja, a 910D pedig már gyorsabb lehet, mint az Nvidia előző generációs megoldása, a H100. Az Ascend 910D első mintapéldányai már megérkeztek a vállalat nagyobb partnereihez.
Ray Wang, a Constellation Research vezető elemzője szerint a Huawei chip-modell stratégiája hasonlít a Google megközelítéséhez, mely szintén fejleszt chipeket és MI-modelleket, például a nyílt forráskódú Gemma modelleket. Elemzők szerint a Huawei nyílt forráskódú stratégiája főleg a fejlődő országokban bizonyulhat gyümölcsözőnek, ahol a vállalatok összességében érzékenyebbek az árakra és költségekre.