Nincs tolongás az Intel gyártókapacitásáért
Egyelőre nincs különösebben nagy érdeklődés az Intel, mint bérgyártó szolgáltatásai iránt - az újgenerációs gyártósorokon legjobb esetben is döcögősen beinduló termelés nem túl jó ómen a chipgyártó számára.
Jelenleg nem kötnek le számottevő mennyiségű gyártókapacitást az Intel gyáregységeiben a külső megrendelők, ismerte el a chipgyártó pénzügyi vezérigazgató-helyettese, David Zisner egy keddi rendezvényen.
Az amerikai chipgyártó az előző vezérigazgató, Pat Gelsinger irányítása alatt indította el a külön cégbe szervezett bérgyártó (foundry) üzletágát, melytől nagy reményeket várt a menedzsment. A legfrissebb hírek azonban legjobb esetben is lassú növekedést jeleznek előre a divízió számára.
Az Intel eleinte komoly nehézségekkel nézett szembe a legújabb generációs, 18A és 14A gyártósorokon zajló termelést illetően, ezért a legnagyobb potenciális megrendelők, így köztük az Nvidia és a Broadcom jelenleg csak a tesztgyártási fázisig tudott eljutni a gyártó üzemeiben. Ez azonban még nem garancia arra, hogy a megrendelők ténylegesen az Intelt fogják választani egy-egy nagyobb volumenű gyártási fázishoz a legnagyobb riválisnak számító TSMC-vel szemben.
Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.
Azt Zisner is elismerte, hogy egy ilyen tesztelési szakasz során a lehetséges megrendelők egy része különböző okokból kiszállhat, a cégvezető ugyanakkor nem utalt rá, hogy ennek hátterében technológiai nehézségek állnának.
A chipgyártó számára a külső ügyfelek magához csalogatása kritikus momentum, a vállalat ugyanis korábban azzal számolt, hogy a foundry üzletág 2027-re érheti el a nullszaldót, ehhez azonban több milliárd dolláros megrendelésállományra lenne szükség évente.
A foundry egység az idei első negyedében mintegy 4,7 milliárd dolláros árbevételt termelt, ami ugyan 7%-os növekedés az előző év azonos időszakával összehasonlítva, ám szinte a teljes gyártási volumen az Intel saját termékeiből állt.
A bérgyártó tevékenységet illetően egyelőre nincsenek a korábbiaktól radikálisan eltérő stratégiai tervei a cég élére márciusban kinevezett új vezérigazgatónak, Lip-Bu Tannak, aki elsősorban a menedzsmentstruktúrán és a cégkultúrán változtatna a patinás chipgyártónál.