Közeledhet az Apple és a Qualcomm szakítása
Jó eséllyel a jövő tavasszal megjelenő iPhone SE 4-ben debütálhat az Apple saját modemchipje, ami még gyengébben teljesít majd a Qualcomm jelen elérhető komponensénél, de a második generációs modemmel már túlszárnyalnák a nagy chiptervezőt.
A korábbi iparági sejtéseknek megfelelően az Apple jövőre mutatja be házon belül készült modemét, amivel leváltaná régi partnere, a Qualcomm által tervezett komponenseket – írja a Bloomberg iparági forrásokkal ellátott szerzője, Mark Gurman. Gurman forrásai szerint az iPhone-gyártó 2027-re szeretné elérni, hogy saját mobilhálózati kapcsolatért felelős modeme fejlettségben már meg is előzze a Qualcomm alternatíváját.
Az amerikai processzorpiac elsősorban okostelefonos megoldásokban érdekelt domináns szereplője, a Qualcomm már tájékoztatta is a befektetőket a cupertinói cég várható lépéséről. A saját gyárakkal nem rendelkező chiptervezőnek 2026-ig érvényes az Apple-lel kötött beszállítói szerződése, így a befektetők számára lassan az lesz a kérdés, hogy a Qualcomm elég gyorsan teret tud-e nyerni a laptopok és az adatközpontok piacán ahhoz, hogy kompenzálja az Apple-től származó bevételek kiesését.
Egyébként a november végén közzétett előrejelzések szerint öt év múlva jelentős mértékben, az előrejelzések szerint nagyjából 22 milliárd dollárral nőhet a Qualcomm éves árbevétele azáltal, hogy a cég régi felségterületéről, az okostelefon-piacról új irányokba is elmerészkedett az utóbbi években, a vállalat több lábon erősít.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Az eddigi információk alapján valószínűsíthető, hogy az új komponens az iPhone SE szériával fog bemutatkozni, amely jövőre kaphat frissítést a legutóbbi 2022-es generáció után. A modem jelenleg Sinope kódnéven említett első verziója az olcsóbb iPadekbe is bekerülhet, de az iPhone SE 4 lesz az első valódi próbatétel. A „Sinope” egyelőre még nem támogatja a szupergyors mmWave, azaz milliméteres hullámú 5G-technológiát, helyette a 6GHz alatt működő, közép- és alacsony frekvenciás Sub-6GHz tartományt tudja majd kínálni. Ám mivel az új modem az elmondások alapján szervesebben integrálódik az iPhone rendszerébe, hatékonyabb működést várnak tőle kevesebb energiafogyasztással. A modemet a TSM fogja gyártani, ahogy az A-sorozatú processzorokat is.
Az Apple hosszú évek óta dolgozik azon, hogy saját fejlesztésű modemchipeket rakhasson az iPhone-okba, részben a jobban tervezhető - és alacsonyabb - költségek, részben pedig az ellátási lánc és a technológia feletti nagyobb kontroll érdekében. Az Inteltől 2019-ben átvett modemgyártó üzletág jó eséllyel 2026-től is csak részlegesen veheti fel a fonalat, így minden bizonnyal egy olyan, évekig tartó átmeneti időszakkal kell majd számolni, amikor egyes iPhone-okban az Apple saját modemei, míg másokban a Qualcomm megoldásai lesznek építve.
Az Apple és a Qualcomm 2019-ben ásta el a csatabárdot, miután éveig folytattak jogi csatározást különböző bíróságokon egymással elsősorban szellemi tulajdon ellopása és üzleti titkok megsértése kapcsán. A vitás kérdéseket peren kívüli megegyezéssel rendezték, és a megállapodás részeként a chiptervező beleegyezett, hogy legalább hat évig szállít 5G-s modemeket az iPhone-ok és iPadek számára. Ezzel biztossá vált, hogy az Intel modemek teljesen kikerülnek az Apple készülékekből, de még évekig fog tartani, mire a cég kiadhatja a rendkívül nehezen leváltható Qualcomm útját.