Szerző: Dömös Zsuzsanna

2024. július 16. 09:43

Kivonul a Kaspersky az Egyesült Államokból

Közel két évtized jelenlét után a Kaspersky Lab leállítja tevékenységét az USA-ban, a több éve folyó harc végére a közelmúltban bejelentett szankciók tették a pontot.

A közelmúltbeli korlátozások hatására a Kaspersky Lab július 20-tól kezdve fokozatosan megszünteti tevékenységét az Egyesült Államokban, a jövő hónapban elbocsátja amerikai alkalmazottait is. A vállalat közleménye szerint értékelte az elmúlt időszakban hozott jogi intézkedések hatásait, melynek során arra jutott, hogy az amerikai piacon többé nem életképesek az üzleti lehetőségei, így a későbbiekben inkább továbbra is a stratégiai piacokon fektet be.

Az utolsó szöget az orosz cég amerikai koporsójába az jelentette, hogy a Biden-adminisztráció június végén betiltotta a Kaspersky  antivírus szoftverének értékesítését az Egyesült Államokban, miután a cég orosz kormányzattal való szoros kapcsolatát kritikus nemzetbiztonsági kockázatként értékelte.

A Kaspersky szoftverek amerikai értékesítését érintő új korlátozások mellett a szofverfrissítések letöltése, a viszonteladás és a termék licencelése is tiltottá válik a rendelet szeptember 29-i hatályba lépése után, de a Kaspersky-re már a bejelentéstől számított 30 nap múlva, tehát július 20-tól érvényes lesz, hogy nem köthet új üzleteket az USA-ban - innentől kezdi el a vállalat a kivonulást is.

kaspersky

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég

Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Az amerikai fél régóta képviseli azt az álláspontot, hogy a Kaspersky aktív együttműködést folytat az orosz titkosszolgálati rendszer egyik tagjával, az FSB-vel. A belsős levelezések alapján több sajtóértesülés is arról szólt korábban, hogy a Kaspersky az FSB kérésére fejlesztett nem nyilvános biztonsági technológiákat és olyan közös titkos projekteken dolgozott, amelyekről a cég tudta, hogy ártanának az imázsának.

A Trump-kormány 2017-ben már levette az engedélyezett beszállítók listájáról a Kaspersky-t, és elnöki rendelettel tiltotta meg a kormányügynökségeknek és egyéb szerveknek, hogy az orosz cég által fejlesztett megoldásokat vásároljanak saját használatra. Korábban a védelmi kiadásokat szabályozó költségvetésben tiltotta meg a Kongresszus a Kaspersky termékek megvásárlását az amerikai katonaságnak, és már ekkor is látszott, hogy ezek az intézkedések csak a nyitányai voltak a a Kaspersky teljes amerikai kitiltásának.

a címlapról