:

Szerző: Hlács Ferenc

2020. július 24. 10:25

A járvány alatt is zakatolt az Intel

Nagyon erős lett a chipgyártó második negyedéve, a vállalat idén is rekordévre számít.

A globális koronavírus-járvány dacára, illetve részben épp annak köszönhetően rekordnegyedévet tudhat maga mögött az Intel, a chipgyártó idei Q2-es üzleti időszaka magasan felülmúlta a cég várakozásait. A cég a nemrég lezárult negyedévben összesen 19,7 milliárd dollár bevételt produkált, ami látványos, 20 százalékos növekedést jelent 2019 második negyedéhez viszonyítva. Ezzel párhuzamosan a profit is kilőtt, az 22 százalékkal haladta meg a tavaly ilyenkor jelentett eredményeket, így 5,1 milliárd dollárnál állt meg.

HÚZTAK AZ ADATKÖZPONTOK

A legnagyobb növekedést a nagyvállalati ügyfeleknek szánt "Data-centric" termékek mutatták, a kategória 34 százalékot hízott az egy évvel korábbi számokhoz viszonyítva. A szegmens éllovasa, a DCG (Data Center Group) egészen masszív, 43 százalékos gyarapodást mutatott, bevételei így 7,1 milliárd dollárig emelkedtek, üzemi nyeresége pedig több mint 72 százalékkal ugrott meg, közel 3,1 milliárd dollárra. A diadalmenet jelentős részben a felhőszolgáltatásokból származó bevételeknek köszönhető, illetve az új Cooper Lake Xeon lapkáknak, amelyek beépítését adatközpontjaikba már számos cloud szolgáltató megkezdte.

Az IoT Group és a Mobileye esetében már visszaesésről számolt be a cég, előbbi, azaz az IoT eszközök fejlesztésével foglalkozó divízió 670 millió dolláros bevétele 32 százalékkal kevesebb a 2019 Q2-es számoknál, üzemi nyeresége pedig 70 millió dollárra olvadt, ami több mint 76 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi értékhez viszonyítva. A Mobileye bevételei 27 százalékkal estek vissza, 146 millió dollárra, a divízió továbbá 4 millió dolláros üzemi veszteséget termelt, ami ugyancsak jelentős mínusz a tavaly ilyenkor produkált 53 milliós üzemi nyereséghez mérten.

intelill

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A Mobileye és IOTG részlegeken túl azonban minden további szegmens felívelést mutat, az NSG (Non-Volatile Memory Solutions Group) bevételei rendkívül látványosan, 76 százalékkal híztak, 1,7 millió dollárra, ráadásul tavaly ilyenkor jelentett, 284 millió dolláros üzemi veszteségét idén 322 milliós üzemi nyereségre tudta fordítani. A FPGA-k fejlesztésével is foglalkozó PSG (Programmable Solutions Group) bevételei ennél szerényebbek voltak, vékony, 2 százalékos növekedés után 501 millió dollárnál álltak meg, üzemi nyeresége viszont közel 54 százalékkal lett több a tavalyi Q2-es számoknál, ami 80 millió dolláros eredményt jelent.

KAPKODTAK A NOTEBOOKOKÉRT A TÁVMUNKÁZÓK

Az elsősorban a PC-khez értékesített chipeket takaró CCG (Client Computing Group) az idei Q2-ben 7 százalékot gyarapodott, ami egészséges, 9,5 milliárd dolláros bevételt jelent - üzemi nyeresége viszont már visszaesést mutatott, a 2019 második negyedévében mért 3,7-ről 2,8 milliárd dollárra konszolidálódott az időszakban. A bevételnövekedést itt a notebookok eladásai hajtották, amelyek a globális koronavírus-járvány alatti kényszeredett home office-nak hála jócskán megugrottak, igaz, ezt a Q2-ben némileg ellensúlyozták az asztali PC-k konszolidálódó eladásai.

Az idei év eddigi tapasztalatai alapján az Intel rendkívül optimista, és arra számít, a 2020-as lesz a cég eddigi legerősebb éve - ha a derűlátó jóslat beigazolódik, ez lehet zsinórban a vállalat ötödik rekordéve. Az Intel a 2020-as harmadik negyedévben 18,2 milliárd dolláros bevételre, illetve az üzemi nyereség 30 százalékos mérséklődésére számít. A pénzügyi jelentés ugyanakkor nem csak jó hírekkel szolgál, abból az is kiderült, a chipgyártó hat hónappal elhalasztja a 7 nanométeres gyártási eljárás rajtjára vonatkozó terveit, egy a folyamatban nemrég felfedezett hiba miatt. A vállalat első, az eljárással készült konzumer lapkái így leghamarabb 2022 végéhez közeledve láthatnak napvilágot.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról