Angliában is jön az 5G-s hálózatmegosztás
Hálózatmegosztási megállapodást kötött egymással a Vodafone és az O2 angol leányvállalata, így a brit és spanyol gyökerű cégek a jövőben hatékonyabban üzemeltethetik majd 5G-s hálózatukat.
Kifejezetten az 5G-s hálózat aktív elemeit érintő hálózatmegosztási megállapodást jelentett be tegnap a Vodafone és az O2 (Telefónica) brit leányvállalata. A két cég várakozásai szerint az együttműködés felgyorsíthatja az új generációs hálózatok kiépítésének ütemét, emellett jóval költséghatékonyabb működést tesz lehetővé annál, mintha mindkét cég egymástól teljesen különálló hálózatot építene és üzemeltetne.
A két cég már korábban is kötött egymással hasonló célú megállapodást, akkor a passzív elemek (elsősorban a póznák és más állomáshelyszínek) kölcsönös használatáról egyeztek meg az operátorok először Londonban - ezt a megállapodást terjesztették ki a cégek most további 2700 állomásra, melyek elszórtan találhatók Nagy-Britannia 23 városában. A két cég passzív infrastruktúra-hálózatát a Vodafone és az O2 tulajdonában lévő Cornerstone építi és üzemelteti.
Rust? Kubernetes? FinOps? Melyiket válasszam? Egy jó karrierdöntéshez sok apróság szükséges. Egy alapos hazai technológiai körkép azoban még hiányzott. Végre van ilyen, és a 21. kraftie adásban kidumáltuk.
A megállapodással ezzel együtt is elsősorban a spanyol kézben lévő O2 nyerhet, a Telefónica helyi leányvállalata ugyanis önerőből még egyetlen 5G-s állomást sem épített, a cég várhatóan az ősszel indítja el az új generációs szolgáltatást - utolsóként a helyi piaci szereplők közül. Nagy-Britanniában elsőként az EE indított kereskedelmi 5G-szolgáltatást, a Vodafone ehhez csatlakozott július elején, a Three UK pedig augusztusban tervezi a rajtot. Érdekesség, hogy a Vodafone már Spanyolországban is kötött 5G-s hálózatmegosztási megállapodást, ott a France Telecom helyi leányvállalatával egyezett meg hasonló konstrukcióban.
A mobilhálózatok bizonyos komponenseinek megosztása egyáltalán nem számít kuriózumnak Európában, Magyarországon is megosztotta rádiós hálózatának bizonyos részeit a Magyar Telekom és a Telenor Magyarország. Az 5G szabvány megalkotásakor a jóval kidolgozottabb és rugalmasabb erőforrás-menedzsment tálcán kínálja a szolgáltatóknak, hogy hasonló megállapodásokat kössenek az új generációs hálózatok kiépítése során.
Borítékolható, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) ősszel esedékes frekvenciaértékesítési eljárását követően születnek majd az újonnan elnyert spektrumlicencekre vonatkozóan is különféle, hálózatmegosztást elősegítő megállapodások (például olyan, kölcsönös haszonbérleti szerződések, mint amely a Telekom és a Telenor fent említett együttműködését is lehetővé teszi).