Szerző: Hlács Ferenc

2013. október 18. 12:37

Megérkezett az Ubuntu 13.10

Megérkezett a legelterjedtebb Linux disztribúció legújabb verziója, az Ubuntu 13.10 más néven a Saucy Salamander. Az operációs rendszer Unity felülete és motorja is ráncfelvarráson esett át, a Mir viszont nem váltotta le az alapértelmezett X Window System grafikus réteget.

Tegnap óta letölthető az Ubuntu legújabb, 13.10-es verziója, azaz a Saucy Salamander. A rendszer elődjéhez a Raring Ringtailhez képest kívül-belül több újítással is kiegészült, a fejlesztők továbbá megkezdték a felkészülést egy későbbi egységes felület létrehozására az érintőkijelzős platformokhoz. Az újdonságok ellenére a felhasználók egy ismerős rendszert látnak viszont, azon átfogó változás nem történt, mivel a fejlesztés szinte kizárólag fókuszát élvező Mir nem lett alapértelmezett ablakkezelő.

Az Ubuntu 13.10-ban a korábbi verziókból megszokott Unity felületet találjuk, ami több új funkcióval is bővült. Ezek egyike a “Smart Scopes”, ami lehetővé teszi, hogy a Unity Dash mező a keresési eredményei között már ne csak fájlokat, programokat (és az Amazon kínálatát), de weboldalakat is megjelenítsen, valamint azokat tematikus kategóriákba ossza mint a grafika, hírek, web vagy fájlok. A Unity lencséi is között is találunk egy új darabot: a “Friends Scope”-pal a közösségi oldalak hírei között böngészhetünk, vagy tehetünk rajtuk közzé tartalmakat. Jól látszik tehát, hogy a felületi újítások elsősorban az interaktív Dash panelre koncentrálnak, a rendszer más területei a korábbi verziókhoz hasonlók maradtak.

Égbe révedő informatikusok: az Időkép-sztori

Mi fán terem az előrejelzés, hogy milyen infrastruktúra dolgozik az Időkép alatt, mi várható a deep learning modellek térnyerésével?

Égbe révedő informatikusok: az Időkép-sztori Mi fán terem az előrejelzés, hogy milyen infrastruktúra dolgozik az Időkép alatt, mi várható a deep learning modellek térnyerésével?

A Saucy Salamanderben továbbá megjelenik a Canonical Mir grafikus rétege, noha a korábbi hírekkel ellentétben nem cseréli le az eddig is használt alapértelmezett X Window Systemet. A Mir behozásával a fejlesztők elsődleges célja, hogy egy olyan egységes Unity felületet készítsenek elő, amely az Ubuntu későbbi verzióiban érintőképernyős eszközökön és a hagyományos asztali készülékeken is használható. A Mirrel kapcsolatos fejlesztésben azonban az utolsó métereken olyan akadályok merültek fel, ami miatt a fejlesztők fél évvel elhalasztják a grafikus réteg alapértelmezetté tételét.

A rendszer motorháztető alatt sem maradt érintetlen, 3.11-es Linux kernelt kapott, és az alapértelmezett Python verziószáma is 3.3-ra kúszott fel. A Saucy Salamander emellett a fejlesztők számára emellett egy egyelőre “developer preview” fázisban lévő 64 bites ARM architektúrára szánt portot is tartalmaz. A szerver változat cloud infrastruktúra platformja 2013.2-es Havana OpenStack, a szolgáltatásmenedzsment-keretrendszer pedig továbbra is a Juju, méghozzá annak 1.16.0-s verziója. A Saucy Salamanderben tehát több helyen is akadnak változások, eget rengető újításokról viszont nem beszélhetünk.

Nagyon széles az a skála, amin az állásinterjú visszajelzések tartalmi minősége mozog: túl rövid, túl hosszú, semmitmondó, értelmetlen vagy semmi. A friss heti kraftie hírlevélben ezt jártuk körül. Ha tetszett a cikk, iratkozz fel, és minden héten elküldjük emailben a legfrissebbet!

a címlapról

AKROBATA

5

Elrajtolt az Adobe AI asszisztense

2024. április 17. 12:40

Előfizetéses modellben használható az AI Assistant, ami a cég PDF-szerkesztőjébe és olvasójába épül be.