:

Szerző: Dojcsák Dániel

2013. május 28. 15:52

Nem az LG gyártja a Nexus 5-öt

Az idei Google I/O-n ugyan nem is vártunk új Nexus készüléket, hiszen az klasszikusan az őszi-téli Android főverzió megjelenésével egyszerre szokott történni, fordulatról mégis beszélhetünk. A Samsung Galaxy S4-ből az I/O-n derült ki, azóta pedig a HTC One-ról is bebizonyosodott, hogy érkezik belőlük teljesen gyári Androiddal felvértezett verzió.

Sokan találgatták, hogy ezen hírek fényében vajon mi lesz a következő Nexus, illetve ki fogja azt gyártani. Egyesek a Samsung visszatérésére fogadnak, mások szerint eljött az ideje a házon belüli Motorola X Phone megjelenésének. Voltak olyanok is, akik szerint érkezik a második LG Nexus, de a koreai gyártó európai alelnöke kiábrándító nyilatkozatot tett ezzel kapcsolatban.

Kim Wong szerint nem az LG építi a Nexus sorozat következő tagját, illetve azt is hozzátette, hogy “a Nexus 4 sikere egyben azt is jelenti, hogy az LG-nek nincs szüksége ilyen marketing sikerre újra”. Ebből a nyilatkozatból arra lehet következtetni, hogy az LG számára nem volt annyira gyümölcsöző ez a kapcsolat, illetve valószínűleg a terjesztés korai szakaszában komoly presztízsveszteséget jelentett az a tény, hogy hiány alakult ki a termékből. Nem lehet tudni, hogy ez amiatt volt, mert a Google nem rendelt eleget vagy azért, mert az LG nem tudott szállítani, mindenesetre a közvélemény a gyártót hibáztatta.

Túl sok lenne a jóból

Az LG mindezek ellenére továbbra is barátságos viszonyban van a Google-lel - tette hozzá Wong - viszont a Samsung és a HTC példáját a koreaiak biztosan nem fogják követni és nem jelenik meg az aktuális csúcskészülék gyári Android szoftverrel. Az LG képviselői úgy gondolják, hogy a felhasználóknak igénye van az LG “barátságos kinézetű felületére”. A Samsung esetében mindenesetre jó példa lesz, hogy egy sokat vitatott felhasználói felület, a mostani iterációban a túl sok tárhely-igény miatt is támadott TouchWiz nélküli változat mennyire lesz keresett. A gyári androidos verzió elvileg valamivel olcsóbb lesz, de nem sokkal, a HTC esetében pedig még nem lehet tudni a pontos árakat és feltételeket.

Az LG mindenesetre láthatóan nem száll be ebbe a játékba, pedig mindenkinél több tapasztalata van a gyártó androidos készülékek értékesítésével kapcsolatban. A szakmai körökben a korábbi Nexus készülékek is keresettek voltak, de a Nexus 4 volt az első olyan, ami tömegszerű divattá vált, köszönhetően a jól belőtt ár/érték aránynak. A Nexus 4 igazi sztár lett, de annak ellenére, hogy nemrég az LG bemutatott egy fehér változatot, a cég több vezetője is úgy nyilatkozott, hogy nincs szükség több Nexus-ra a kínálatukban.

A közeljövőben tehát nem várható sem dedikált LG Nexus, sem gyári androidos LG, hiszen a saját szoftverezettség nélküli verziónak semmi értéke nincs a cég számára, egyszerű hardvergyártóvá degradálná a céget, amit hosszú távon mindegyik piaci szereplő igyekszik elkerülni. Ha a Google megszerezné a teljes szoftveres kontrollt, akkor a mostani mobilgyártók úgy járnának, mint korábban a notebook gyártók, amik a PC-piac hasznának csak igen csekély részét tudhatják maguknak, miközben a chipgyártó Intel és az operációs rendszer gazdája a Microsoft jól járt.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Az LG vezetése szerint a jelenlegi Google-Apple uralom nem tesz jót a piacnak, nem túl egészséges, ha két vezető platform határozza meg a folyamatokat. Ugyan az LG nem tervezi, hogy saját operációs rendszert mutat be, de a közeljövőben olyan eszközök megjelenésére lehet számítani, amik nem a két vezető platform valamelyikét használják. Itt a legegyszerűbb irány a Windows Phone bevezetése lenne, de egyes források szerint az LG a Microsoft operációs rendszere helyett hamarosan Mozilla Firefox OS-re épülő okostelefonokkal, illetve tabletekkel jelenhet meg a piacon. Az LG számára az elsődleges feladat, hogy a Samsung nyomában tudjon maradni és megtartsa a piaci erejét, akkor is, ha nem elsődleges szereplő.

LG Firefox OS

Ez alatt többek közt azt is lehet érteni, hogy az LG igyekszik minél kevesebb nem saját gyártású alkatrészt használni, s a Samsunghoz hasonlóan törekedni a minél kisebb külső függőségre. Az LG már most is használ saját tervezésű processzorokat, igaz csak televíziókban, de nem zárja ki a cég, hogy a jövőben mobileszközökbe szánt chipekkel is megpróbálkoznak. Addig is az akkumulátorok, kijelzők és egyéb alkatrészek terén tudnak belső erőforrásokra támaszkodni.

A közeljövőben egyébként várható egy LG androidos tablet, már több mint egy éve nem jelent meg új modellel a gyártó, viszont a mostani információk szerint nem fordultak el teljesen ettől a formátumtól. Sőt, az LG szerint a tabletek világa még nem kiforrott, alig szegmentált, van még tér a fejlődésre. Koreában piacra is dobott néhány Windows 8-as tabletet és hibrid gépet az LG, így várhatóan ez az irány jöhet a globális kínálatban is, kiegészülve a többi operációs rendszerhez készített altípusokkal.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról