:

Szerző: Koi Tamás

2013. április 3. 15:18

Negyven éve kezdeményezték az első mobilhívást

Történelmet ír a mobiltelefónia: negyven évvel ezelőtt ezen a napon kezdeményezte egy mérnök az első igazi, mobiltelefonos hívást egy akkor még csak prototípusként létező készüléken keresztül. A telefonhoz végül csak évek múlva lett hálózat, a mai GSM és CDMA rendszerek egyik előfutáraként.

Negyven évvel ezelőtt, 1973. április 3-án történelmet írt a mobiltelefónia. Ekkor kezdeményezték az első beszédalapú hívást olyan mobilkészüléken, mely kapcsolóközpont beiktatása nélkül képes volt telefonbeszélgetések lebonyolítására. Az első mobilhívás a Motorola egykori mérnökének, Marty Coopernek a nevéhez fűződik, aki egy a cége által fejlesztett rádiótelefon-prototípuson keresztül hívta a vonal végén lévő felet.

Tégla

A híváshoz használt Motorola DynaTAC 8000x prototípust akkoriban téglaként is becézték, amire a készülék szinte minden tekintetben rászolgált. A telefon, aminek a fejlesztése 1968-ban kezdődött, 25 centiméter hosszú volt (nem számítva a tekintélyes méretű, nem flexibilis antennát), tömege pedig megközelítette a 800 grammot. Utóbbinak jelentős részét az akkumulátor tette ki, ami legjobb esetben 35 percnyi beszélgetésre elegendő áramot tudott tárolni magában, a teljes feltöltése pedig több mint tíz óráig tartott.

A szokásos 12 gombos numerikus billentyűzettel, emellett 9 funkciógombbal és egy egysoros folyadékkristályos számkijelzővel ellátott mobiltelefon jóval megelőzte a korát, legalábbis az 1973-as próbahívás után még tíz évre volt szükség ahhoz, hogy mobilhálózat is rendelkezésre álljon a kereskedelmi bevezetéshez. A Bell Labs által fejlesztett Advanced Mobile Phone System (AMPS) technológiát csak 1983-ban vezették be kereskedelmi üzembe, ekkor került csak forgalomba az első DynaTAC mobil, 4000 dolláros akkori fogyasztói áron.


A DynaTAC több hollywoodi filmben is feltűnt

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A DynaTAC széria később, a hálózatok fokozatos kiépülésével komoly sikernek mutatkozott, a telefon számtalan variációja került forgalomba 1983-tól 1994-ig, egyes nemzetközi modellek pedig máig működőképesek bizonyos GSM-hálózatokon. A telefonhoz tartozékok is készültek, így például flexibilis antenna és asztali töltő is kapható volt az első DynaTAC modellekhez, igaz utóbbi használata a gyorstöltő funkció miatt kifejezetten kockázatos volt, a rendszer ugyanis nem csak gyorsabban töltötte, hanem hamar meg is gyilkolta az akkor még kezdetleges technológiájú akkumulátorokat.

Nem az első rádiótelefon, de az első mobil

Bár a DynaTAC 8000x-et szokás nevezni az első igazi mobiltelefonnak, rádiótelefonos rendszerek már jóval a Motorola készülékét megelőzően üzemeltek. Az első kereskedelmi rádiótelefon-szolgáltatás 1946. június 17-én indult St. Louisban. Az akkori rendszereknek nem sok közük volt a mai modern digitális, vagy akár az azokat megelőző analóg mobiltelefonos szolgáltatásokhoz: a technológia a 150 MHz-es frekvenciasávban működött, lényegében VHF alapokon és tulajdonképpen az analóg kapcsolóközpontnak adott csupán egy rádiós kimenetet.

Ebből következik, hogy a hívó félnek akkor a hívás kezdeményezéséhez előbb az azonosítást követően a központosnak kellett bediktálnia a hívni kívánt számot, majd ezután kapcsolták a hívni kívánt partnert. A Mobile Telephony Service (MTS) névre keresztelt rendszert valójában csak nagy jóindulattal lehetett mobilnak nevezni. A fél-duplex rendszerben működő adó-vevő berendezések tömege megközelítette a 40 kilogrammot, így kizárólag gépkocsikba szerelve lehetett használni egy-egy példányt.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának negyedik, december 12-i állomásán.

a címlapról