Részletek az Intel új Itanium 2 processzorairól
[x-bit labs] Az Intel a korábbi hírekkel ellentétben még az idei évben kiadja 9 Mbyte harmadszintű gyorsítótárat tartalmazó, Madison 9M kódnevű Itanium 2 processzorát, amelynek leggyorsabb változata várhatóan 1,7 GHz-en működik majd. Emellett újdonság lesz egy 1,6 GHz-es, 6 Mbyte L3 cache-t tartalmazó változat, illetve egy 1,5 GHz-es, 4 Mbyte gyorsítótárral szerelt verzió.
Az idén megjelenő Itanium 2 processzorok még 400 MHz-es front side busszal működnek, azonban a vállalat a közeljövőben tervezi az 533 MHz-es és 667 MHz-es front side busz bevezetését, ami igen jó hatással lehet a többprocesszoros rendszerek összteljesítményére. A 667 MHz-es front side buszt a csúcskategóriás Itanium 2 lapkáknál alkalmazza majd az Intel, az 533 MHz-es órajelet pedig a kifejezetten kétprocesszoros rendszerekbe szánt, Fanwood kódnevű chipeknél vezeti be az Intel.
A Fanwood magos processzorokat az Intel kifejezetten kétutas rendszerekhez tervezte. Az ősszel megjelenő, Fanwood magos chipek közül az egyik 1,6 GHz-es órajelen működik és 3 Mbyte harmadiszintű gyorsítótárat tartalmaz, ezt elsősorban szerverekbe és munkaállomásokba ajánlja az Intel. A lapka alacsony feszültségű változata 1,3 GHz-en működik és szintén 3 Mbyte harmadszintű cache-t tartalmaz, ezzel a processzorral akár blade szerverekben is találkozhatunk majd.
A Madison 9M-et jövőre követi a Montecito kódnevű Itanium 2 processzor, amely a család tagjai közül elsőként tartalmaz két magot és többszálú végrehajtást is támogat. A Montecito mindkét magja két utasításszál végrehajtására képes, azonban a Pentium 4-ből és Xeonból ismert simultaneous multi-threading helyett a Montecito úgynevezett Coarse-grained multi-threading eljárást használ. Utóbbi esetben egy pillanatban mindig csak egy utasításszál fut, a szálak között pedig nagy késleltetésű műveletek, például téves elágazásbecslés vagy cache-miss esetén vált a chip. A Montecito 2 magja összesen 4 utasításszálat futtat, a processzor összesen 24 Mbyte harmadszintű cache-sel rendelkezik.
A Montecitót követi majd a Tukwila kódnevű lapka, amelyet az Intel mérnökei és az Alpha processzorok fejleszőcsapata együtt terveznek. A jelenleg ismert információk szerint a Tukwila kettőnél is több magot tartalmaz. Az Intel várakozásai szerint a Tukwila hétszer akkora számítási teljesítményt nyújt majd, mint a jelenleg piacon levő legerősebb Itanium 2 chip.