:

Szerző: Barna József

2002. december 30. 19:52

A mobiltelefonokat gyártó brit Sendo beperelte a Microsoftot

[IDG] A brit mobiltelefongyártó Sendo Holdings pert indított a Microsoft ellen. A Microsoft Smartphone 2002 mobil operációs rendszerének fejlesztésében és népszerűsítésében korábban aktív szerepet vállaló Sendo azt állítja, hogy a redmondi óriás a cégtől illegálisan megszerzett technológiák segítségével lépett be az okos telefonok piacára.

[IDG] A brit mobiltelefongyártó Sendo Holdings pert indított a Microsoft ellen. A Microsoft Smartphone 2002 mobil operációs rendszerének fejlesztésében és népszerűsítésében korábban aktív szerepet vállaló Sendo azt állítja, hogy a redmondi óriás a cégtől illegálisan megszerzett technológiák segítségével lépett be az okos telefonok piacára.

A kelet-texasi kerületi bírósághoz benyújtott keresetében a Sendo nem meghatározott összegű, a cég szóvivőjének elmondása szerint "több százmillió dolláros" kártérítést követel a Microsofttól. A beadvány egyebek mellett csalással, megtévesztéssel és szerződésszegéssel vádolja a redmondi vállalatot. A panasz szerint a Microsoft rosszhiszeműen, egy "titkos terv" keretében megszerezte a Sendo által kifejlesztett technológiákat, majd azokat egyéb szolgáltatóknak és konkurens gyártóknak szolgáltatta ki, hogy így biztosítsa operációs rendszerének piaci bevezetését.

A két vállalat 1999-ben fektette le a jövőbeni együttműködés alapjait: a Microsoft ekkor szövetkezett a Sendóval egy Stinger (a Smartphone 2002 operációs rendszer akkori kódneve) alapú okos telefon, a Z100 kifejlesztésére. Az elkövetkező években, miután a Microsoft 12 millió dollárért tulajdonrészt szerzett a vállalatban, a Sendo számos bizalmas technikai információt adott át partnerének a Z100-ban alkalmazott technológiákról, illetve megismertette a Microsofttal az európai mobilpiacot és az ügyfélköréhez tartozó mobilszolgáltatókat.

Az így, illetőleg a Sendo igazgatótanácsába delegált Microsoft-vezető, Marc Brown által megszerzett bizalmas információkat, állítja a kereset, a Microsoft átadta egyes OEM gyártóknak, köztük a tajvani High Tech Computernek (HTC), amelyek később ezeket felhasználva készítették el Stinger-kompatibilis készülékeiket. Ezek után a Microsoft a Sendo ügyfélkörébe tartozó mobilszolgáltatókat rábírta az OEM gyártók által előállított telefonok forgalmazására. A brit gyártó november elején jelentette be, hogy nem dobja piacra Microsoft Smarthpone 2002 operációs rendszerre épülő Z100 mobiltelefonját, és a jövőben a Nokia Series 60 szoftverplatformot építi okos telefonjaiba.

Amint az ismert, a Sendo egyik ügyfele, a francia Orange SA kontinensünkön elsőként dobott piacra Smartphone 2002 alapú mobiltelefonokat Nagy-Britanniában. E készülékeket a Microsoft tajvani OEM partnere, a HTC gyártja. A Sendo egyben el szeretné érni a kérdéses Orange-telefonok, illetőleg más OEM-ek által gyártott hasonló készülékek forgalmazásának betiltását is.

Milyen technológiai és munkaerőpiaci hatások érhetik a backendes szakmát? Május 8-án végre elindul az idei kraftie! meetup-sorozat is (helyszíni vagy online részvétellel).

a címlapról

Hirdetés

Security témákkal folyatódik az AWS hazai online meetup-sorozata!

2024. április 26. 21:10

A sorozat május 28-i, harmadik állomásán az AWS-ben biztonsági megoldásait vesszük nagyító alá. Átnézzük a teljes AWS security portfóliót a konténerbiztonságtól a gépi tanulásos alkalmazások védelmén át, egészen az incidenskezelésig.